Korejský Yuzu čaj – Yujacha
Recept na tradiční, velmi oblíbený korejský nápoj Yujacha, který se připravuje z dozrálých plodů japonské kyseloplodé odrůdy citrusů Yuzu a v této zemi mu přisuzují i léčebné účinky na nachlazení. Příprava je velmi jednoduchá a budete potřebovat v podstatě jen 2 ingredience: plody Yuzu a cukr nebo med. Pro název receptu jsem použil korejský název Yujacha, Yuja v Korejštině znamená Yuzu a jelikož recept na tento čaj pochází z Koreje, držel jsem se jejich názvu, do češtiny by se dal přeložit lépe jako Yuzu čaj.
Yuzu
Yuzu je kyseloplodý citrus, který nejspíš pochází z horního povodí řeky Jang-c‘-ťiang v Číně, kde před mnoha tisíci lety vznikl pravděpodobně zkřížením Ichang papedy s některým druhem mandaríny. Do Japonska se dostal přes Korejský poloostrov někdy před obdobím Nara, tedy před lety 710 – 800 našeho letopočtu.
Největšího rozšíření dosáhlo pěstování Yuzu asi před 1300 lety, kdy se pěstovalo v západním Japonsku ve velkém pro jeho léčivé účinky. V současnosti se Yuzu pěstuje v Japonsku, Koreji, Austrálii, Španělsku, Itálii, Francii a Číně a jak se rozšiřuje na západ, objevují se i tradiční recepty na jeho zpracování. Yuzu se kvůli poměrně malému množství dužiny s mnoha semeny a kyselé chuti nedá moc konzumovat jako stolní ovoce, zato má výhodu, že je lze zpracovat celé včetně kůry, která se cení pro své unikátní aroma a obsah zdraví prospěšných látek.
Korejský čaj Yujacha ( 유자차)
Na internetu naleznete množství receptů na tento korejský nápoj, které se liší hlavně způsobem přípravy, ale ingredience zůstávají stále stejné, na naplnění 300 ml zavařovací sklenice budete potřebovat zhruba 4 ks cca 60g plodů Yuzu o průměru 5 cm, u nás je pravděpodobně bude těžké někde koupit, případně budou extrémně drahé.
Tento recept je tak vhodný spíše pro pěstitele Yuzu, kteří hledají způsob jak vypěstované plody Yuzu zpracovat, pěstování běžně dostupných citrusů u nás nedává z čistě ekonomického hlediska moc smysl, ale vypěstovat si tyto vzácné, u nás neznámé citrusy může být často jediný způsob jak ochutnat jejich originální a jedinečnou chuť…
Další ingrediencí kterou budete potřebovat je přibližně stejné množství cukru nebo medu jako zpracovaného Yuzu.
Příprava Yujacha
Plody Yuzu pečlivě omyjte, pokud máte vlastní a nepoužíváte chemické prostředky nemusíte to moc přehánět, ve videích používají na umytí zakoupených plodů jedlou sodu a po opláchnutí ještě čistí plody Yuzu kuchyňskou solí a opět je pečlivě omývají. Osobně jsem měl letos poprvé vlastní plody a chemii nepoužívám, tak jsem je jen dobře omyl teplou vodou na některé nečistoty v kůře jsem použil i malý kartáček.
Oddělení dužiny a semen
Pokud nechcete zachovat semena pro výsev nebo prodej, můžete začít v podstatě krájet plody na čtvrtky a z nich na tenké měsíčky a postupně vybírat semena, tímto způsobem je ale nejspíš často přeříznete. Já jsem zvolil postup, kdy se plody naříznou uprostřed a otočením je rozdělíte na 2 poloviny, v rozříznutém plodu semena dobře vidíte a zůstanou nepoškozená.
Takto jdou nožem poměrně snadno vybrat a po té můžete dužinu vcelku lehce oddělit prstem od kůry a dát ji do připravené misky, kůru si odložíte na krájecí prkénko.
Po vyjmutí veškeré dužiny a oddělení semen jsem podle tohoto videa dužinu v misce rozmixoval malým tyčovým mixérem na jemnou kaši a začal přidávat nakrájenou kůru na tenké proužky.
U krájení kůry jsem opět viděl 2 způsoby, u prvního se nejdříve seřízne bílé albedo, které odděluje dužinu od kůry uvnitř plodu, toto se dělá protože je albedo u citrusů většinou hořké. Nejprve jsem to dělal i u mých plodů odrůdy Yuzu 1 a Yuzu 3, ale po ochutnání samotného seřízlého bílého albeda jsem žádnou hořkost necítil a naopak mělo vcelku dobrou chuť.
Takže už jsem dále tuto bílou vrstvu neodstraňoval a nakrájel kůru jak byla na tenké proužky, které jsem přidával do misky s rozmixovanou dužinou, po nakrájení veškeré kůry jsem kůru a dužinu promíchal a přidal přibližně stejné množství cukru, ten jsem neměřil, ale odhadl od oka.
Cukr můžete nahradit i medem, opět ve stejném objemovém množství jako máte zpracovaného Yuzu, podle tohoto receptu ale med díky své výrazné chuti přebíjí unikátní aroma Yuzu, které lépe vynikne pokud se použije cukr.
Obsah misky jsem opět dobře promíchal a začal plnit připravenou zavařovací sklenici, kterou jsem před tím vypláchl vařící vodou z rychlovarné konvice včetně víčka. Po naplnění se má dobře uzavřená sklenice nechat stát 1 den v pokojové teplotě a další 3 dny v lednici, kde díky cukru, který slouží jako konzervant, vydrží zřejmě dlouhou dobu.
Příprava čaje Yujacha
Po uplynutí těchto 4 dnů pak přidáte jednu nebo 2 čajové lžičky této Yuzu směsi do hrnku a zalijete vařící vodou, podle korejských zdrojů tento čaj slouží dobře jako prevence před nachlazením protože Yuzu obsahuje 3 x více vitamínu C než běžný citrón a v jeho kůře je i velké množství antioxidantů. Malé množství Yuzu čaje už jsem připravoval minulý rok trochu jiným postupem s medem, z jiné odrůdy Yuzu 1-754 a samotný byl na mě trochu moc sladký, možná to bylo i tím, že jsem použil pouze kůru bez kyselé dužiny a čaj běžně nesladím.
Po přidání do běžného černého nebo zeleného čaje ale dodal i tak příjemné citrusové aroma a i kůra v čaji má dobrou chuť, takže přípravu tohoto nápoje mohu doporučit, na letošní várku si budu muset ještě pár dní počkat než se rozleží, po ochutnání doplním článek o mé zhodnocení přímo zde uvedeného receptu.
Komentáře
Napiš komentář jako první ;)