Hlavní zásady
Nároky citrusů
Citrusy jsou stromy subtropického a tropického pásma – od toho se odvíjí jejich vyšší nároky na světlo, teplo a vodu. Ve svých přirozených podmínkách rostou ve 2 – 5 růstových periodách během 1 roku, v tropech rostou prakticky nepřetržitě, růst bývá přerušen jen suchem. Den a noc má přibližně stejnou délku, stejně tak mají po většinu roku dostatečnou teplotu k růstu.
Světlo
V našem mírném pásmu mají dostatek světla pouze na jaře, v létě a časném podzimu. S podzimem se dny výrazně zkracují a stejně tak i intenzita světla, protože bývá většinou zataženo – nejméně světla je od listopadu do konce února. Měřením intenzity světla začátkem února při zatažené obloze byly zjištěny následující hodnoty:
- Venku před oknem: 4000 lx
- Uvnitř těsně u okna: 2000 lx
- 0,5 metru od okna bez záclon: 1000 lx
- 0,5 metru od okna se záclonami 500 lx
- 1 metr od okna: 300 lx
Citrusy jsou velmi náročné na světlo a hodnoty kolem 2000-3000 lx při teplotě 20 °C jsou pro ně považovány za kritické.(údaje z knihy Pěstujeme citrusy 1985) Proč je vlastně světlo tak důležité? Umožňuje fotosyntézu, při které rostliny mění přijaté světelné záření, vodu a CO2 na energetické látky – sacharidy, přitom vzniká jako odpadní produkt kyslík.
Takto nashromážděné energetické látky rostlina neustále spotřebovává v opačném procesu: buněčném dýchání, při kterém si vytváří energii nutnou pro svůj metabolismus. Toto dýchání se řídí teplotou, čím vyšší, tím rychleji rostlina spotřebovává zásobní látky vytvářené fotosyntézou, která se naopak řídí intenzitou světla. Jinými slovy při kombinaci vysokých teplot s nízkou intenzitou světla žije na dluh – spotřebovává víc než dokáže vytvořit a pokud tento stav trvá dlouhodobě, listy začnou žloutnout, opadávat a může to vést až k úhynu rostliny. Naštěstí to platí i obráceně, s nižší teplotou klesá i intenzita dýchání, až po hranici, kdy citrusy přejdou do období vynuceného klidu, ve kterém přečkají zimní měsíce a díky nespotřebovaným zásobním látkám mohou na jaře začít intenzivně růst a kvést.
Teplo
Jak teploty ovlivňují růst citrusů:
- Teplota půdy a kořenů
- 12,5 °C – 34,5 °C – aktivní kořeny
- 26 °C – optimum pro růst kořenů
- pod 12 °C – neaktivní kořeny
- nad 35 °C – neaktivní kořeny
- Teplota vzduchu
- -2,2 °C – jen 1 hodina této teploty stačí na zničení květů a nových měkkých výhonů
- -0,8 -2 °C – poškození plodu v závislosti na velikosti, stavu zralosti, druhu
- pod 12 °C – vynucený klid, zpomalený metabolismus, nízké nároky na světlo, vodu a živiny
- 5 – 10 °C – optimální teplota pro chladné zimování v našich podmínkách,
- 15 -18 °C – optimální teplota pro jarní kvetení, při vysokých teplotách se nemusí dobře vyvinout pestík = žádné plody
- 22 – 32 °C – optimální teplota pro růst ve vegetačním období
Mrazuodolnost mají různé druhy citrusů i jednotlivé odrůdy rozdílnou, skutečná odolnost záleží na stáří stromu, zdravotním stavu, průběhu teplot, závlaze, délce vystavení mrazu atd. ale pro hrubou představu o odolnosti různých druhů poslouží.
Orientační krátkodobé minimální teploty
- -8 °C – mandaríny unshiu
- -7 °C – kumkváty
- -4 °C – pomerančovník, citroník
- -1 °C – poškození limetek, cedrátů, tropických paped
Voda
Během růstu potřebují citrusy velké množství vody v přímé závislostí na teplotách viz výše, ale nesmí být trvale přemokřené. Při trvalém přelití dochází k vytěsnění vzduchu z půdy, kořeny trpí nedostatkem kyslíku, nemohou přijímat vodu a nakonec odumírají. Příznaky jsou navenek stejné jako u nedostatku vláhy, svěšené listy usychají až dojde k úhynu celé rostliny. Základní prevencí, mimo zálivky přizpůsobené teplotám a ročnímu období je především vzdušný, nesléhavý substrát.
Voda by měla být měkká, ideálně dešťová, při použití vody z kohoutku je nutné ji nechat odstát aby z ní vyprchal chlor, případně tvrdou studniční vodu změkčit vložením rašeliny.
Hledání rovnováhy
Jak z výše uvedených hodnot vyplývá pěstování citrusů v našich nepříznivých podmínkách je především o rovnováze mezi teplotou, světlem a zálivkou. Do této rovnice je také nutné zařadit kvalitu substrátu, hnojiva, výběr vhodné odrůdy a podnože, škůdce, nemoci, nedostatek času, dovolené, rozmary počasí, výpadky energie v zimě atd.
Zkrátka citrusy nejsou bytová dekorace nebo pokojová květina, kterou postavíte někde do kouta, občas zalijete a budete sklízet kila pomerančů, jak se občas snaží namluvit někteří prodejci. Na druhou stranu pokud jim poskytnete alespoň trochu přijatelné prostředí podle jejich nároků popsaných výše a přiměřenou péči, úspěch se v podobě krásné, zdravé rostliny a když se zadaří i vlastních mandarinek, pomerančů, grepů nebo citrónů jistě dostaví.
Způsoby pěstování citrusů
1. Simulace tropických podmínek
Začneme od uměle vytvořených ideálních podmínek. Tento způsob využívají spíše profesionální pěstitelé např. při šlechtění, kdy potřebují aby semenáče začali co nejrychleji plodit a je také „trochu“ energeticky náročný.
Rostliny jsou odspodu vyhřívané tak aby teplota substrátu byla mezi 26-27 °C, teplota vzduchu ve skleníku je udržována mezi 26 °C až 28 °C ve dne a v noci neklesá pod 13 °C
Rostliny mají také prodloužený den, kdy jim sodíkové výbojky poskytují světlo do 22: 30.
V těchto podmínkách citrusy rostou prakticky nepřetržitě a mají 5 někdy dokonce 6 růstových period během roku, rostou tedy 3x rychleji než v normálních podmínkách.
Podnože: ! vyhnout se rostlinám naroubovaných na Poncirus trifoliata a raději i jeho hybridům: Citrange, Citrumelo, tyto potřebují chladné zimování.
2. Pěstování citrusů ve vytápěném skleníku, zimní zahradě
Citrusy se mohou zasadit do volné půdy ve které prosperují mnohem lépe než v květináčích a odpadne většina problémů se substrátem a kořeny. Díky vytápění mohou začít rašit už koncem února, kdy už bývá dostatek světla a mají tak výrazně prodlouženou vegetační sezónu s vyšší průměrnou teplotou, která umožní dozrávání i náročnějších druhů citrusů. Přes zimu se udržuje teplota lehce nad bodem mrazu, v případě pěstování odolnějších odrůd může klesat i pod 0 °C.
Podmínkou je vhodně navržený skleník, který by měl mít dobré izolační vlastnosti – částečně zapuštěný do země, silnější polykarbonát, případně více vrstev opláštění, ale zároveň musí být dobře větratelný za vysokých letních teplot, kdy teploty přes 40 °C citrusům rozhodně nesvědčí.
Vhodné podnože: Poncirus trifoliata, Citrange, Citrumelo
Vhodné odrůdy: Prakticky všechny druhy citrusů, jediným omezením bude jakou teplotu v zimě jsme schopni a ochotni, vzhledem k nezanedbatelným finančním nákladům na vytápění, zajistit. Pro kvalitní dozrání plodů do zimy jsou vhodné především nejranější odrůdy mandarín, pomerančů a stále kvetoucí citroníky. Pozdní odrůdy dozrají až v následující sezóně pokud teploty ve skleníku neklesnou pod -1 až -2 , kdy dojde k zmrznutí plodů.
3.Pěstování citrusů v květináčích – chladné zimování
Nejdostupnější způsob pěstování citrusů, na jaře se při vhodné teplotě rostliny vynášejí ven a postupně přivykají slunečnímu svitu aby nedošlo ke spálení listů, potom se umístí nejlépe na osluněné, chráněné místo, kde vydrží až do podzimu, kdy se s klesající teplotou a ubýváním světla přirozeně „uspí“, v tomto stavu mohou odolnější odrůdy projít i lehčími mrazíky, které zlikvidují případné škůdce. Pobyt rostlin venku jde na jaře i na podzim ještě prodloužit umístěním do nevytápěných skleníků určených např. pro zeleninu. Před nástupem přetrvávajících mrazů je třeba rostliny přenést na zimoviště, kde se udržuje teplota mezi 0 – 12 °C, čím chladnější, tím mohou být temnější. Používají se chodby, verandy, nevytápěné části domu, garáže i sklepy.
Vhodné podnože: Poncirus trifoliata, Citrange, Citrumelo
Vhodné odrůdy: V těchto podmínkách u nás většinou dozrají jen nejranější odrůdy mandarín unshiu, v případě přirychlení na jaře i ostatní rané odrůdy mandarín případně pomerančů a citroníků.
4.Pěstování citrusů v květináčích – teplé zimování v bytě
Pro citrusy nevhodný způsob, při kterém dochází v zimních měsících k výše popsané nerovnováze mezi teplem a světlem. Obecně se doporučuje na zimu umístit rostliny na nejsvětlejší místo v nejchladnější místnosti s teplotou 15 °C – 18 °C , omezit zálivku a hnojení, zvýšit vlhkost např rosením. odpařovači.
Pokud se rostliny pěstují přes léto venku je lepší je přenést do bytu dříve, když jsou ještě ve vegetaci aby nedošlo ve venkovních podmínkách k prochladnutí kořenového balu a uspání rostliny. Po přenesení „uspané“ rostliny do pokojové teploty dojde k teplotnímu šoku a vzhledem k delší době prohřátí kořenového balu oproti teplotě vzduchu, které je vystavena nadzemní část rostliny, kořeny nebudou schopny dodávat vodu a dojde k usychání a opadu listů.
Podnože: ! vyhnout se rostlinám naroubovaných na Poncirus trifoliata a raději i jeho hybridům: Citrange, Citrumelo, tyto potřebují chladné zimování. Tyto podmínky lépe snášejí pravokořenné rostliny ať už semenáče, které se lépe adaptují, ale plodit začnou až za 10 – 20 let nebo také nikdy. Vhodnější jsou také řízkovance( zakořeněné výhony ) případně vlastní vypěstované podnože ze semen z kupovaných plodů pomerančů, grepů.
Vhodné odrůdy: neexistují 🙂 , ale některé druhy snášejí tyto nepříznivé podmínky o něco lépe : Kalamondin , Rangpur, kumkváty,
Komentáře
Napiš komentář jako první ;)