MENU INFO PANEL

Test mrazuodolných citrusů – zima 2022

Datum publikace: 13.2.2024 Autor: Rubrika: Mrazuodolnost, Pěstování

Po úspěšném přezimování některých mrazuodolných odrůd citrusů v nevytápěném skleníku v zimě 2021 jsem se rozhodl tyto ověřené nejodolnější citrusy vyzkoušet v následující zimě 2022 už venku a otestovat tak jejich skutečné limity v našem klimatu. Ve skleníku jsem pokračoval s testováním některých nových odrůd, které příjemně překvapily a zařadily se mezi nejlepší kandidáty pro výsadbu do volné půdy v nevytápěném skleníku…

 

Umístění testovaných citrusů a podmínky testu mrazuodolných citrusů

Jedna skupina citrusů byla v půdě zapuštěných kontejnerech nechána celou zimu v nevytápěném skleníku, krytém 4mm polykarbonátem, jeho podrobnější popis je v minulých testech mrazuodolnosti, tyto citrusy byly ve skleníku bez dodatečné ochrany. Další nejodolnější odrůdy byly v kontejnerech zapuštěny do země na západní straně tohoto skleníku viz foto, během prosince kryty několika vrstvami netkané textilie, později už zcela bez ochrany.

 

Teploty zimy 2022 – 2023

Průběh teplot v zimě 2022- 2023 můžete vidět na grafu teplot sondy umístěné 20 km od testovaného místa, u mě jsou teploty většinou o cca 2°C vyšší. Jak vidno první větší mrazy přišly v prosinci, kdy teploty krátkodobě klesly k -10°C, poté následoval celkem mírný leden, ale nejhorší období přišlo začátkem února, kdy nepřetržitě mrzlo 7 dní a 5 dní klesaly teploty k -10°C, minimum celé zimy bylo -12°C.

 

Mrazuodolné citrusy ve skleníku bez dodatečné ochrany

Testované odrůdy jsou označeny na fotce pořízené 18.12. 2022 po nočním minimu -4°C, popis těchto v minulých 2 zimách testovaných odrůd najdete v předchozím článku s testy mrazuodolnosti, nově jsem do testu zařadil Sudachi a Eremorange, obě odrůdy jsou naroubované na malé trifoliátě.

 

Sudachi

Je odrůda ze skupiny japonských kyseloplodých citrusů, vznikla zkřížením Yuzu s některou japonskou mandarínou příbuznou odrůdám Koji nebo Tachibana. Moje rostlina pochází ze semen zakoupených z USA, na svých kořenech roste hodně pomalu a keřovitě, na trifoliátě o poznání bujněji, ale květů jsem se zatím nedočkal. U Sudachi se uvádí mrazuodolnost nižší než má Yuzu, které se mi ve skleníku moc neosvědčilo v předchozích pokusech (testováno pouze Yuzu z USA), ale pěstitelé ze Švýcarska a Kanady úspěšně otestovali Sudachi s minimy -12°C bez většího poškození.

Eremorange

Je potomek australského divoce rostoucího druhu citrusů Eremocitrus glauca, který byl údajně opylován některou odrůdou pomeranče v Austrálii. Eremocitrus glauca se anglicky nazývá Australian Desert Lime a roste v nehostinných podmínkách australských pouští, kde dokáže čelit velkým výkyvům teplot i pod bodem mrazu, dlouhodobému suchu a tyto geny odolnosti jsou naštěstí dominantní i u hybridního potomstva. Eremorange by tak měl teoreticky vydržet -12°C bez většího poškození, jsou i zprávy o jeho přežití při poklesu na -14°C a 5 dnů nepřetržitých mrazů.

 

Ve skleníku bylo za celou zimu minimum – 9,8°C naměřeno 7.2. 2023, stav rostlin bezprostředně po této mrazivé noci je zachycen ve fotogalerii níže…

 

 Stav rostlin testovaných uvnitř skleníku 20.3. 2023

1. Bez poškození

Eremorange a možný hybrid FD x Citrumelo 5 Star neměly žádné poškození mrazem, ale u obou se objevila na jednom výhonu uprostřed hniloba s bílým houbovým povlakem, opět v důsledku vysoké vlhkosti ve skleníku a nejspíš i výměšků puklic na daném místě, odkud se začala šířit, po odstřižení napadených výhonů už se tato houbová infekce neobjevila.

Eremorange tak přezimoval ze všech rostlin v nejlepším stavu a jeho zvláštní tuhé úzké listy jsou nejspíš lépe odolné zimnímu fyziologickému schnutí listů způsobeném zvýšeným odparem za jasných dnů sluncem, stejně tak listy vysuší i mráz nebo vítr obzvláště v kombinaci se zmrzlou půdou, kdy rostlina nemůže přijímat dostatek vody aby tyto ztráty odparem nahradila a to způsobuje právě zimní uschnutí a opad listů.

Tuto odolnost Eremorange zdědil po pouštním Eremocitrusu glauca, který je dobře přizpůsoben extrémním výkyvům teplot na poušti a velkému suchu, kdy v nejhorším případě dlouhodobého nedostatku vláhy C. glauca shodí listy aby rostlina omezila ztráty vypařováním listů, tuto odolnost chci využít i při dalším křížení, vypadá to, že je stejně účinná i v našich zimních podmínkách.

Sudachi

Až na drobný opad pár listů přezimoval Sudachi v dobré kondici bez poškození a listy byly v nejlepším stavu z  testovaných klasických citrusů, tuto odrůdu jsem proto vybral pro výsadbu do půdy v nevytápěném skleníku, pro mé podmínky vypadá velmi slibně.

 

 

2. Menší poškození listů

Hybridní semenáč Citrumelo 5 Star s úzkými listy

Tento semenáč přežil zimu s větším množstvím zaschlých listů a jedním poškozeným vrcholem výhonu, takže vcelku mírné škody, ale vzhledem k předpokládané teoretické vyšší mrazuodolnosti Citrumela proti Sudachi nebo Eremorange jde spíše o mírné zklamání a je vidět, že velké výkyvy teplot v březnu, navíc znásobené skleníkem, některým citrusům včetně tohoto hybridu příliš nesvědčí.

3. Větší ztráta listů a výhonů

Clem- Yuz 2-2 a SP Urban F2

Podobné poškození v podobě ztráty většího množství listů a některých konců výhonů utrpěly tyto dvě odrůdy, u nich už se minimum – 9,8°C blíží nejspíš k hranici, kdy začíná výraznější poškození, případně o něco hůře snášejí velké rozdíly teplot mezi dnem a nocí na jaře, kdy slunce vyhřeje skleník na 30°C, ale v noci může stále mrznout.

N1 Tri Voss F2

Tyto semenáče opakovaně v nevytápěném skleníku selhávají a mají velké poškození listů a u některých i výhonů, to může být způsobeno výkyvy teplot nebo i hybridním původem, kdy dárcem pylu mohl být normální citrus a došlo tak k snížení mrazuodolnosti N1 Tri Voss. Jeden semenáč přesto přečkal zimu bez poškození, ten jsem zvolil pro další testování venku v následující zimě.

 

Mrazuodolné citrusy testované venku

Alespoň teoreticky nejmrazuodolnější citrusy jsem testoval v minulých 2 zimách v nevytápěném skleníku, kde většina přezimovala bez poškození, pro otestování jejich reálných limitů v našem podnebí jsem se proto rozhodl otestovat tyto odrůdy i venku. Citrusy byly v kontejnerech zapuštěny do země a okolí zamulčováno listím. V prosinci jsem přes ně ještě přehodil několik vrstev netkané bílé textilie, ale vzhledem k relativně mírným teplotám a žádnému poškození jsem tuto textilii na konci prosince odstranil a rostliny zůstali po zbytek zimy a jara bez ochrany.

Testoval jsem 6 odrůd naroubovaných dohromady na jedné podnoži Flying Dragon:

Ichangstar 60, Citrumelo Swingle F2, Sunki x Poncirus, Dragon Lime, Ichangquat a Cicitrumelo 17-01 (Citrumelo 5* x Flying Dragon)

Dále byl testován Ventura Lemandarin naroubovaný na podnoži FD, dodatečně byl ještě přidán další Sunki x poncirus naroubovaný na PT, Yuzu semenáč z USA, který se ve skleníku moc neosvědčil a zakrslé, špatně rostoucí F2 semenáče Citrumelo 5 Star a N1 Tri Voss.

6.12. 2022 vypadaly citrusy ještě v pořádku a celý pokus tak začal slibně…

 

Všechny citrusy byly pohromadě na zhruba 1 čtverečním metru blízko západní stěny skleníku, v tomto místě poměrně často fouká vítr od západu, ze severu je chráněno zástavbou a východní strana je částečně chráněna skleníkem, foto z 10.12. 2022, kdy během prosince byly testované citrusy chráněny několika vrstvami bílé textilie…

 

7.2. 2023 po mrazivé noci s minimem -12°C bez jakékoli ochrany už je patrné poškození citrusů, jak velké se ukáže později v březnu…

 

20.3. 2023 jsem citrusy vyjmul ze země a začal zjišťovat rozsah škod…

1. Velká ztráta listů a nevyzrálých výhonů na podnoži FD s 6 odrůdami

Cicitrumelo 17-01

Pár nepoškozených listů si zachovalo Cicitrumelo 17-01 (Citrumelo 5* x Flying Dragon), ale většina opadala, stejně tak kompletně zmrzly 2 poměrně dlouhé nevyzrálé výhony, které narostly pozdě v létě a nestihly do zimy zdřevnatět, ale stejné poškození nevyzrálých výhonů vykazuje i poncirus, takže z toho nejde vyvozovat závěry pro odolnost této nové odrůdy.
Výhony si ale zachovaly zdravou zelenou barvu podobně jako poncirus a kvůli poměrně mírné zimě nelze prozatím ověřit jestli tento hybrid se 75% podílem poncirusu je znatelně odolnější než 50% hybridy s poncirusem, na to bude třeba tuhá zima alespoň s -17 °C nebo dlouhodobé testování naroubováním na venkovní poncirus zasazený ve volné půdě.

 

Citrumelo Swingle F2

Menší větev tohoto Citrumela původem z Adava zvládla zimu vcelku dobře a udrželo se i pár nepoškozených listů, takže v zásadě toto Citrumelo splnilo očekávání na odolnost 50% hybridu s poncirusem.

 

Ichangquat

Příjemným překvapením byl tento hybrid, který nemá žádné geny poncirusu, protože vznikl zkřížením Ichang papedy s Kumkvátem, takže se v něm nejspíš dobře spojila mrazuodolnost Ichangu s hlubokou dormancí kumkvátu. Opět pár listů na krátkém výhonu přežilo bez poškození, Ichangquat tak přezimoval podobně dobře jako předchozí dvě odrůdy, ovšem je otázkou jak by zvládl ještě nižší minima pod -15°C v porovnání s poncirusovými hybridy…

 

Ichangstar 60

Téměř všechny listy a konce některých výhonů ztratil tento hybrid z křížení Citrumelo 5* x Ichang papeda, který v sobě spojuje 50% Ichang papedy s 25% Poncirusu a 25% Grapefruitu, takže i pouze 25% genů poncirusu v kombinaci s 50% Ichangu zajistil dosažení podobné odolnosti jako měly 50% a 75% poncirusové hybridy v tomto testu.

Ichangstar také přerostl všechny ostatní, takže měl nevýhodu větší vzdálenosti od povrchu půdy, což se mohlo projevit na ztrátě všech listů v horní části, protože na dolních větvích Ichangstaru přece jen pár listů přežilo.

Sunki x Poncirus

Je taková Schrodingerova kočka tohoto testu protože současně přežila i nepřežila zimu 2022… malá slabá větvička naroubovaná na FD s ostatními přežila, i když přišla o všechny listy, ale druhá bujně rostoucí SunkixPT naroubovaná na slabší podnoži poncirusu nakonec uhynula kompletně až po místo roubování a vyrašila pouze podnož.

Možné vysvětlení je dodatečné zařazení tohoto roubovance na PT k testované skupině, kdy jsem ji přinesl v prosinci sice z chladného zimoviště, ale přesto neprodělala stejnou „mrazivější“ aklimatizaci jako ostatní odrůdy…

2. Nepřežily test mrazuodolnosti

Dragon Lime F2

Jedinou odrůdou z naroubovaných 6 na jednom FD, která kompletně uhynula až po místo roubování je tento 50% hybrid s FD, Dragon Lime, i když moje rostlina pochází ze semene Dragon Lime z USA, takže u ní není vyloučeno ani další opylení Dragon Lime jinou odrůdou, případně odlišná kombinace genů po samoopylení originální matečné rostliny Dragon Lime v F2 generaci.

Tento výsledek tak platí vyloženě pro můj konkrétní semenáč Dragon Lime F2 a nezbývá než doufat, že se sníženou mrazuodolností získá alespoň i lepší chuť proti originální odrůdě, ale to se dozvím až zaplodí, zatím jen kvete a plod ještě neudržel.

Yuzu z USA

Pro toto Yuzu platí to samé jako pro Dragon Lime, opět pochází ze semen z USA, takže není vyloučeno ani opylení jinou odrůdou a může jít o hybrid Yuzu, výsledek tohoto testu tak nelze vztahovat na ostatní odrůdy Yuzu dostupné v Evropě, ty budu testovat v dalších letech.

Každopádně tento semenáč Yuzu vykazoval poškození už ve skleníku v minulých 2 zimách, takže není velké překvapení, že venkovní podmínky nezvládl a kompletně uhynul, neobrazil ani z kořenů a s tímto Yuzu jsem tak definitivně skončil, jak vidno velká škoda ho není.

Citrusy uvnitř skleníku po noci s -9,8°C
SP Urban
Sudachi
Testované citrusy 20.3. 2023 uvnitř skleníku.
Eremorange
FD VS x Citrumelo 5 Star možný hybrid
Hybridní semenáč Citrumela 5 Star se zajímavým úzkým typem listů, přežil zimu bez dodatečné ochrany ve skleníku s větším poškozením listů.
Hybridní semenáče N1 Tri Voss F2
Semenáč Clem-Yuz 2-2
Semenáč SP Urban F2
Sudachi
Nejhůře dopadl tento hybridní semenáče N1 Tri Voss F2
FD naroubován 6 odrůdami
Cicitrumelo 17-01
Citrumelo Swingle F2
Ichangquat
Ichangstar 60
Ichangstar 60 listy na dolní větvi přežily
Malá větvička Sunki x PT na FD kupodivu přežila
Sunki x PT naroubován na PT nepřežil, obrazila jen podnož.
Dragon Lime na FD nepřežil uhynul až po místo roubování
Neslavný konec Yuzu z USA.
Ani Lemandarin Ventura naroubován na FD naši zimu nezvládl.
Yuzu z USA ani 20.6. 2023 nevyrašilo.
Lemandarin Ventura 20.6. 2023 vyrašila pouze podnož Flying Dragon
Zakrslé semenáče N1 Tri Voss nepřežily
Velké ztráty byly i mezi F2 malými semenáči Citrumelo 5 Star, pár odolnějších se ale našlo.
Citrumelo vlevo přezimovalo nejlépe, je vidět velký rozdíl proti citrumelu na pravo.
Přežil i tento zakrslý semenáček Citrumelo 5 Star, který nemá trifoliátové listy.
Sunki x PT 20.6. 2023 raší pouze podnož, naroubovaná část kompletně uhynula.
Kromě Dragon Lime všechny naroubované odrůdy na jedné podnoži FD dobře zregenerovaly a rostly, foto 20.6. 2023
2 mandariny unshiu uvnitř krytu, hlína přidala další izolaci k západní stěně skleníku.
Částečně zakrytý kryt
Plně zavřený kryt.

Ventura Lemandarin

Další hybrid bez genů poncirusu vznikl náhodným opylením poměrně odolného Citrusu taiwanica (až -15°C) s velkou pravděpodobností mandarinou, je možné, že šlo o mrazuodolné Keraji. Testovaná rostlina byla naroubována na FD, roub pocházel opět z mých semenáčů původem z USA, ale všechny vypadají stejně, takže jde pravděpodobně o nucelární semenáče, tedy věrné klony mateřské odrůdy.

Ventura Lemandarin přežil v USA -14°C s poškozením, u mě minulé 2 zimy neměl žádné problémy s přezimováním v nevytápěném skleníku, očekával jsem tedy, že by měl zimu venku zvládnout na podobné úrovni jako 50% poncirusové hybridy. To se bohužel nepotvrdilo a Ventura Lemandarin kompletně odumřel až k místu roubování a na jaře vyrašila pouze podnož FD.

Ventura Lemandarin tak v našich podmínkách dlouhodobých mrazů s minimem -12°C nedosahuje stejné odolnosti jako Citrumelo, Ichangquat a další, které test přežily, jeho odolnost je pravděpodobně znatelně nižší, o kolik, zjistím v dalších letech například společným testováním s Keraji, Changshou, evropskými Yuzu.

Hybridní semenáče N1 Tri Voss F2

Tyto špatně rostoucí zakrslé semenáčky byly stejně na odpis, takže jsem alespoň zkusil pomocí mrazu najít nejodolnější jedince, to se bohužel nepodařilo a všechny více méně uhynuly. Opět to nevypovídá o odolnosti originální odrůdy N1 Tri Voss, kterou budu muset konečně otestovat v dalších letech.

Hybridní semenáče Citrumelo 5 Star F2

To samé platí i pro tyto semenáče Citrumela, s rozdílem, že jich několik přežilo a ty testuji právě nyní v letošní zimě 2023, ale už je na nich patrné velké poškození a ztráta všech listů, takže jejich zvýšená odolnost se v další zimě nepotvrdila.

 

 

Mandariny Unshiu zimované v polystyrenovém krytu uvnitř skleníku bez vytápění.

Ve skleníku jsem ještě testoval možnost přezimování relativně odolných mandarin Unshiu v polystyrénovém krytu bez dodatečného vytápění. Obě jsou v 20+ litrových květináčích takže jsem musel kopat poměrně hluboko do země aby se vešly do 50 cm vysoké ohrádky z polystyrénu, hlínu jsem vyhazoval za polystyrenové stěny, zajištěné pouze zaraženými latěmi a jednou boční vzpěrou.

Tradičně jsem tento kryt budoval na poslední chvíli před hrozícími mrazy v prosinci, jeho sestavení tak proběhlo velmi rychle a je poněkud vachrlaté, ale celou zimu vydrželo bez problému, na jaře byl kryt stejně rychle rozebrán.

Zkušenosti s polystyrenovým krytem

Jako provizorní ochrana sestavená na poslední chvíli posloužil dobře a svůj účel splnil, nedostatkem bylo špatné utěsnění stropu, díky nerovnostem tak vznikly škvíry a některé nejhořejší větve ztratily pár listů omrznutím, jinak celkově udržel po většinu zimy teploty nad bodem mrazu.

Nevýhodou je i vysoká vlhkost v tomto uzavřeném krytu, která svědčí rozvoji houbových chorob, patrný černý povlak plísně žijící na výměšcích puklic, takže pokud ve skleníku nemrzne, je třeba často strop oddělat a větrat.

Mandarina odrůdy Skorospelyj přežila zimu až na pár nejhořejších listů dobře, ale v následující sezóně stagnovala a měla jen 3 plody, což je u této rostliny neobvyklé, doposud plodila pravidelně každý rok.

Druhá odrůda mandariny unshiu Kalinin 5 je u mě problematická a má střídavou plodnost, takže jsem na ni postupně narouboval pro uspíšení nástupu plodnosti rouby ze semenáčů Ventura Lemandarín, Aber’s Narrow leaf, Lalangha a všechny přezimovaly bez problému, Kalinin 5 měl i slušnou úrodu v následující sezóně.

Celkově tak lze tento způsob ochrany v polystyrénovém krytu uvnitř nevytápěného skleníku doporučit, jen je potřeba co nejčastěji odvětrávat, takže to není bezúdržbové na podzim zadělám a na jaře rozdělám a lépe vyřešit spáry mezi deskami například zasunutím do těsného dřevěného rámu a dalším stlačením, škvíry ve stropě lze řešit i dalším zakrytím mnoha vrstvy netkané textilie.

Shrnutí

Pěstovat u nás venku zcela bez ochrany byť nejodolnější mrazuodolné hybridy citrusů není moc perspektivní a každou zimu s týdnem nepřetržitých mrazů, byť jen s minimem -12°C, přijdou nejspíš o všechny listy a část mladých výhonů, takže z dlouhodobého hlediska to moc smysl nedává. Nicméně některé odrůdy s dodatečnou ochranou proti větru a nejspíš i zimnímu slunci by to někde na chráněném místě mohly zvládnout, otázkou je jestli by venku v našem krátkém vegetačním období dozrály i plody.

Jediným řešením je tak dosáhnout u hybridů podobné odolnosti jako má poncirus, o což se budu pokoušet zpětným křížením vybraných hybridů s největší odolností a přijatelnou chutí s vybranými poncirusy s lépe poživatelnými plody.

Traduje se, že skleník vytvoří stejné klimatické podmínky jaké panují 500 km jižně a výborný stav některých citrusů opakovaně prokazuje, že v nevytápěném skleníku už by bylo možné tyto odrůdy úspěšně pěstovat, tuto zimu 2023-24 tak testuji Eremorange a Sudachi už zasazené v zemi a zatím vypadají opět dobře bez poškození, jako je popsáno v tomto článku z testu zimy 2022-23.

Letos chci ještě konečně naroubovat mnohem víc odrůd na malé poncirusy a otestovat je v dalších zimách abych případně vybral další vhodné odrůdy do mých podmínek.

V polystyrénovém krytu uvnitř skleníku by bylo možné pěstovat většinu odolnějších citrusů jako jsou mandaríny unshiu, ale v dalších zimách chci vyzkoušet ještě odolnější mandaríny Changsha, Keraji, Bendizao a vlastně i unshiu, jestli by zvládaly zimy stejně dobře jako Sudachi, možná by ani polystyrenový kryt nebyl nutný, případně ho chci zkusit nahradit silnou geotextilií, která je přeci jen prodyšnější, takže i do budoucna je stále co testovat a zkoušet.

Komentáře

2 komentáře k článku "Test mrazuodolných citrusů – zima 2022"

Notify of
avatar

Sort by:   newest | oldest | most voted
Radim Vitásek
Guest
Radim Vitásek
2 měsíce 13 dnů předešlý

Můžu se zeptat, kde sháníte všechny ty rouby? Je to obrovské množství druhů o kterých píšete.

wpDiscuz