MENU INFO PANEL

Yuzu Kosho – japonská chilli pasta

Datum publikace: 11.12.2015 Autor: Rubrika: Pokrmy, Recepty

Recept na tradiční pálivou pastu Yuzu Kosho, která se v Japonsku používá na dochucení pokrmů Nabemono, Tempura, Udon, Sashimi a polévky Miso. U nás ji nejspíš využijeme podobně jako grilovací omáčku k dochucení masa, vhodná je například ke grilovanému kuřeti.

Podle jedné teorie se tento recept poprvé objevil ve městě Hita v japonské prefektůře Óita, kde začalo být populární pěstování Yuzu a recept na Yuzu Koshu se předával v rodinách z generace na generaci.

Yuzu je tradiční japonská odrůda citrusů, která pravděpodobně vznikla zkřížením Ichang papedy s Mandarínou (Citrus ichangensis × Citrus reticulata). V japonské kuchyni má široké uplatnění, používá se podobně jako citrón, ceněna je především kůra pro svou intenzivní, unikátní vůni. Slovem Togarashi se v Japonsku označují místní pálivé chilli papričky nebo obecně, z nich připravené směsi koření. Do receptu se používají buď zelené nebo červené, ze kterých vznikne oranžová pasta.

 

Yuzu Kosho - ingredienceIngredience

  • 200 gramů kůry z Yuzu
  • 100 gramů pálivých papriček
  • 30 gramů (3 kávové lžičky soli)

 

Postup

Pomocí škrabky okrájejte plody Yuzu, okrajuje se jen vrchní žlutá vrstva, spodní bílá vrstva je hořká, nepoužívá se.

Papričky omyjte, rozkrájejte a odstraňte z nich semena.

Vložte vše do mixéru a mixujte dokud nebudou mít pastovitou konzistenci, může se použít i hmoždíř. Před použitím by se Yuzu Kosho mělo nechat uležet alespoň přes noc v lednici, tam se také může skladovat až měsíc, případně v mrazničce 1 rok.

U nás asi budete plody Yuzu shánět marně, pokud ho sami nepěstujete,  možná se poštěstí ve specializovaných japonských potravinách. Je možné ho po Babicovsku nahradit citrónem, vhodná by mohla být odrůda Meyer. Stejně tak japonské chilli papričky lze nahradit běžně prodávanými pálivými paprikami např Jalapeňos.

 

Zdroj fotografie: https://kinarino.jp


 

 

1.Video recept na přípravu Yuzu Kosho z Youtube kanálu Japanfoodstory

 

 


Komentáře

Napiš komentář jako první ;)

Notify of
avatar

wpDiscuz