MENU INFO PANEL

Test mrazuodolnosti Citrumela Swingle

Datum publikace: 26.12.2021 Autor: Rubrika: Mrazuodolnost, Pěstování

Citrumelo Swingle vzniklo kolem roku 1900, kdy v USA docházelo k pokusům o vyšlechtění mrazuodolných odrůd citrusů, protože v některých jižních státech USA, kde se pěstují citrusy přicházely jednou za čas velké mrazy, které pravidelně ničily plantáže citrusů. Běžné odrůdy citrusů tak začali křížt s mrazuodolným Poncirusem trifoliátou a vzniklé hybridy měly sice opravdu zvýšenou mrazuodolnost kolem – 15°C, ale zároveň podědily výrazné poncirusové pachutě v plodech, takže k jejich pěstování pro komerční prodej plodů nikdy nedošlo. Jeden z těchto původních kříženců je Citrumelo Swingle, vzniklé opylením Grapefruitu Duncan Poncirusem trifoliátou, alespoň našlo uplatnění jako podnož, na kterou se roubují běžně pěstované citrusy a mrazuodolnost tohoto Citrumela jsem se rozhodl otestovat v zimě 2020 v našich venkovních podmínkách bez ochrany…

Testovaná rostlina

Zhruba někdy kolem roku 2014 jsem odebral roub z neplodícího semenáče Citrumela Swingle a narouboval jej na podnož Poncirusu, tato rostlina celkem slušně rostla, i když růst byl vlivem poncirusové podnože pomalejší než mají Citrumela na svých kořenech a více kompaktní, toto Citrumelo ani mateřská rostlina ještě  nikdy nekvetly. Rostlina byla umístěna v bývalém skleníku z okurkových lahví, který má ale část střechy a jednu stěnu odstraněnou, takže Citrumelo bylo chráněno spíše jen před sněhem a deštěm, jinak vítr a teploty byly stejné jako venku, květináč byl zapuštěn do země, přihrnut zemí a překryt položeným pytlem ze suchými listy, koruna ani kmen nebyly nijak chráněny.

Průběh teplot v zimě 2020

Během prosince 2020 byly poměrně vysoké teploty a nedošlo k velkým mrazům, největší ochlazení pak přišlo po novém roce, kdy bylo v lednu zhruba 20 dnů mrazů s teplotami do -10°C, největší mrazy ale přišly 14.2 a 15.2, kdy dosáhly – 14°C, což byla nejnižší naměřená teploty celé zimy. Další dlouhé období mrazů přetrvávalo až do konce března, ale k menším mrazům docházelo ještě i v průběhu dubna.

Zima 2020 tak byla na naše poměry vcelku mírná a nejnižší venkovní teploty s -14°C trvaly pouhé 2 dny, zbytek zimních a jarních dnů panovaly převážně teploty do – 10°C. Na grafu jsou použity naměřené údaje ze sondy vzdálené cca 25 km, v mé lokalitě byly teploty zhruba o 2°C vyšší.

Odolnost Citrumela Swingle do -10°C

Citrumelo sice na podzim neshazuje listy jako poncirus, ale část listů se barví do žluta a během mrazů do cca -10°C dochází u listů ke zkroucení, čímž se rostlina zřejmě snaží zmenšit plochu listu a omezit odpařování, podobně citrusy reagují na velké sucho. Toto foto je pořízeno v průběhu ledna, kdy ještě nepřišly velké mrazy. Měl jsem v těchto podmínkách ještě jednu rostlinu Citrumela, tu jsem před únorovými velkými mrazy raději přenesl na zimoviště k ostatním citrusům a tato rostlina za prosinec a leden venku v podstatě neutrpěla žádné poškození a zachovala si většinu listů.

Testovaná rostlina ponechaná celou zimu venku ale ztratila většinu listů, i když je zajímavé, že část listů přežila a neopadala ani později v sezóně. Z toho lze usoudit, že při teplotách do -10°C nehrozí u Citrumela poškození a ztráta listů..

 

Odolnost Citrumela Swingle do -14°C

V půlce února přišly dvě noci za sebou s nejnižšími teplotami zimy 2020/21, které dosáhly – 14°C, u listů bylo patrné ještě výraznější svinutí, později v dubnu už se ukázalo, že tyto teploty většina listů nepřežila a uschnula. Bohužel nezůstalo jen u listů a v květnu už začaly žloutnout i 1 a 2 leté výhony po obvodu koruny, Citrumelo tedy ztratilo většinu přírůstků z posledních 2 let.

Bohužel největší poškození ale způsobily pozdní mrazíky koncem dubna nebo začátkem května, kdy narašená podnož poncirusu díky proudící míze utrpěla velké trhliny po celém obvodu kmínku dole u země až jsem se obával, že dojde k úhynu celé rostliny. Rány jsem později v létě zatřel šedým stromovým balzámem, rostlina naštěstí přežila a postupně obrazila, v této sezóně ale ani nedorostla na původní velikost jako měla na podzim 2020.

Detail svinutí listů 6.2. 2021 ještě před -14°C mrazy.
12.4.21 už bylo patrné uschnutí listů po 2 nocích s -14°C mrazy.
5.5.21 bylo zřejmé že nezůstane jen u poškození listů, ale odumřely i slabší 1 a 2 leté výhony.
5.5.21 na poncirusové podnoži se objevily trhliny kůry způsobené vlivem mrazu na už narašenou rostlinu.
Ty se ještě časem zvětšily.
Stav rostliny po zimě na konci dubna.
Konečné poškození rostliny v červnu před odstraněním odumřelých výhonů.
Detail odumřelých výhonů.
Citrumelo po odstranění odumřelých výhonů.

 

 

Shrnutí

Citrumelo Swingle v našem klimatu nemá šanci bez ochrany dlouhodobě přežít vysazené ve volné půdě, i velmi mírná zima s krátkodobými nejnižšími teplotami -14 °C způsobila odumření téměř všech 1 letých přírůstků a uhynula i část 2 ročních výhonů, rostlina také ztratila většinu listů. Největší riziko ovšem představuje nástup vegetace a začátek rašení, které bohužel často začne příliš brzy a pozdní dubnové nebo květnové mrazíky způsobí velké trhliny na kůře kmene.

Toto je v podstatě bez ochrany neřešitelné a alespoň v mé lokalitě přicházejí pozdní mrazíky téměř každý rok, takže zbývá použít dobře izolované zakrytí nebo velké zastínění rostliny pro oddálení rašení, které je ovšem vzhledem k velkým nárokům citrusů na délku vegetačního období také poněkud kontraproduktivní, protože pro dozrání plodů naopak potřebujeme aby citrus vykvetl co nejdříve…

Osobně se tak budu soustředit na přezimování citrusů v nevytápěném skleníku s dodatečnou izolací a dále se věnovat zlepšování kvality plodů Poncirusu, který je jediný schopen dlouhodobě plodit v našem klimatu bez ochrany. Jednou z možných cest jak toho dosáhnout je právě zpětné křížení Citrumela opět s Poncirusem a získat tak hybridy se 75% podílem genů Poncirusu, které by teoreticky měly mrazuodolnost mnohem blíže trifoliátě a snad i alespoň trochu větší plody s vyšším obsahem dužiny, s o něco přijatelnější chutí, sám jsem toto křížení už provedl a mám i další dva hybridy Citrumelo x Flying Dragon od pěstitele Ilyi z Paříže, které budu testovat v letošní zimě právě na mrazuodolnost, na plody si bohužel budu muset ještě nejspíš spoustu let počkat.

 

Zpětné křížení Citrumela s Poncirusem trifoliáta

  1. Grapefruit x Poncirus > Citrumelo (50% genů trifoliáty | -14°C)

  2. Citrumelo x Poncirus > CixPo (75% genů trifoliáty | ?-20°C?)

 

Komentáře

1 komentář k článku "Test mrazuodolnosti Citrumela Swingle"

Notify of
avatar

Sort by:   newest | oldest | most voted
Milan
Guest
Milan
2 roky 6 měsíce předešlý
S citrumelem to nemá smysl ani na podnoži trifošky. Koupil jsem před mnoha lety z Adava ten jejich velký semenáč Citrumela Swingl a vydržel mi ve foliáku 3 zimy 4 nedal. Problem je konec ledna začátek února,pokud jsou teploty pod bodem mrazu i přes den,že se foliák neohřeje,stačilo když takto bylo týden a šel do kopru Pokud to bylo systemem nahoru dolu tak to rostlina dala a na jaže obrazila.Během toho holomrazu „vyschl“ a praskla kůra 5cm nad zemí Bohužel v našich končinách je nutno,aby ve foliaku či skleníku byla teplota tak min 2 nad nulou. Což se dalo docílit… Read more »
wpDiscuz