MENU INFO PANEL

Ponderosa – Citrus pyriformis

Datum publikace: 17.12.2015 Autor: Rubrika: Hybridní citroníky, Odrůdy

Oblíbené a u nás často pěstované hybridní cedromelo Ponderosa vyniká ve srovnání s pravými citroníky obřími plody, ozdobnými sytě zelenými listy a velkými hrozny květů, kterými potěší dokonce několikrát do roka. Velmi vhodná a díky snadnému množení i dostupná rostlina pro začátečníky, kteří nebudou mít problém docílit své první sklizně, na rozdíl od jiných problémových odrůd, o semenáčích nemluvě. Právě naopak, potíže spíše může působit nutnost nemilosrdně otrhávat množství nasazených plodů aby nedošlo k vysílení a přeplození rostliny.

Ponderosa stara pohlednice
Zdroj: http://vintagetravelpostcards.blogspot.cz/2009/08/assorted-winter-haven-florida.html

 

Původ

Ponderosa, podle údajů  z knihy The Citrus Industry(1943) napsané profesorem Webberem, pochází ze semenáče neznámého původu, objeveného v roce 1887 na pozemcích George Bowmana z města Hagerstown, nacházejícím se ve státě Maryland v USA. Je jisté, že za své neobvykle velké plody a ozdobné listy vděčí neznámé odrůdě Cedrátu (Citrus medica) a vznikla tedy pravděpodobně zkřížením Citroníku s Cedrátem (Citrus limon × Citrus medica). Plod ze kterého pocházelo vyseté semeno mohl být údajně přivezen z Itálie.

Další zmínka o původu Ponderosy je v časopisu Outing 53, č. 4  vydaného v únoru 1909. V článku „Truck Farming in Florida“ od E. P. Powella je zmínka o doktoru, který chtěl na Floridě pěstovat tehdy nový American Wonder Lemon pro komerční prodej plodů a dle něj tato odrůda pochází z města Baltimore v Marylandu, které je vzdáleno 74 mil od Hagerstownu.

Genová analýza

Během posledních let došlo k obrovskému pokroku v mapování genů a věda tak může poskytnout přesné odpovědi o původu a evoluci rostlin, místo dřívějších dohadů a domněnek. Aktuálně došlo k zmapování a analýze genů mnoha odrůd citroníků, mezi nimi i Ponderosy a dnes tak můžeme s určitostí prohlásit, že Ponderosa především není citroník, protože ani jedním z jejích rodičů nemohla být na 100% žádná odrůda běžných citrónů.

Všechny citroníky (C. limon) jsou totiž komplexní hybridy, které mají vždy zastoupeny geny od tří původních druhů citrusů a to Pomela, Cedrátu a mandaríny. Ponderose absolutně chybí geny mandaríny a obsahuje pouze 40% genů Pomela a 60% Cedrátu,  homozygotní alely a větší podíl Cedrátu může naznačovat, že jde o více násobný hybrid druhé generace F2, kdy mohla být například mateřská rostlina Ponderosy, kříženec Pomelo x Cedrát (C. maxima x C. medica), opylena znovu Cedrátem nebo dalším křížencem Pomela a Cedrátu atd.

Zkrátka pokud vám ve sbírce chyběl citroník a utěšovali jste se, že máte alespoň hybridní citrón Ponderosu, jako já, tak bohužel, už žádný citroník nemáme, ale zato nám přibylo do kolekce Cedromelo 🙂

 

Rozšíření

Z poklidného Marylandu se namnožené rostliny z tohoto dosud neznámého semenáče každopádně  dostaly do města Springfield v Ohiu, kde vypukla nefalšovaná bitva mezi místními zasilatelskými firmami o to, kdo má ten pravý, lepší, nejlepší Zázračný Citrón. Ten ze Springfieldu, pokud budeme věřit jejich uváděným objemům prodeje, šířili v řádech 10 000 kusů po celých USA, i když pod dvěma různými názvy.

Jako American Wonder Lemon (česky: „Americký zázračný citrón“) se nejdříve objevil v jarním katalogu zasilatelské firmy Schmidt & Botley z roku 1899, i když tento katalog jsem zatím nikde nenašel. Nicméně v katalogu z roku 1900 už otiskli nadšené ohlasy spokojených majitelů této odrůdy, kteří si ji zakoupily v roce 1899.  A také se ohradili vůči zlotřilé konkurenční firmě.

Schmidt & Botley, 1900:

V našem městě je firma, která nabízí náš American Wonder Lemon pod jménem Ponderosa, kdokoli obdržel jejich nabídku může na straně 28 nalézt popis a ilustraci takzvaného Ponderosa lemonu.  Tuto ilustraci pro nás vytvořila firma Stecher Litograph  a byla použita v našem minulo ročním jarním a podzimním katalogu. Tato malba je náš majetek a byla jimi použita bez našeho vědomí jako ilustrace našeho Wonder Lemonu prodávaného jimi pod vymyšleným názvem Ponderosa. Tvrdíme a jsme schopni toto tvrzení i dokázat, že neexistuje žádný lemon Ponderosa, ale jde o náš Wonder Lemon, představený námi na jaře minulého roku. Také odmítáme a označujeme za zavádějící tvrzení zmíněné firmy a dalších, že takzvaný Ponderosa lemon je větší a lepší než náš American Wonder Lemon a zde slibujeme a souhlasíme s vyplacením částky jednoho sta dolarů jakékoli osobě, která naše tvrzení vyvrátí!

 

Obálka katalogu firmy Schmidt & Botley z roku 1900, tato kresba byla zneužita konkurencí. Zdroj: archive.org
Kauza Ponderosa v článku z katalogu firmy Schmidt & Botley z roku 1900, kde si stěžují na konkurenci. Zdroj: archive.org
Dopisy nadšených prvních majitelů American Wonder Lemonu z katalogu firmy Schmidt & Botley z roku 1900 Zdroj: archive.org
Zmiňovaný konkurenční katalog od Good & Reese, 1900 se stejnou kresbou, ale pod jimi vymyšleným  novým jménem: Ponderosa.  Zdroj: archive.org
Ilustrace Odrůdy American wonder Lemon z katalogu Good & Reese, vol.1900 Good & Reese, 1900 kauza ponderosa Ponderosa lemon reakce zakazníků 1900 Good & Reese 1900 Ponderosa

 Onou nekalou konkurencí byl velkoobchod s rostlinami Good & Reese, kteří zřejmě vycítili velkou obchodní příležitost a tak nelenili a již v roce 1900 ji zařadili do svého katalogu pod názvem „The Wonderfull New Lemon Ponderosa“. Jméno Ponderosa bylo zřejmě zvoleno podle slova ponderous, které v angličtině označuje věci s velkou hmotností, těžké, masivní. Toto slovní spojení je ostatně použito i v samotném inzerátu: “ On a plant six feet high, no less than eighty-nine of these ponderous Lemons were growing at one time.“ (česky: „Na rostlině vysoké 1,8 metrů zároveň roste ne méně než 8 – 9 těchto těžkých citrónů.“) Také skutečně použili zmiňovanou ilustraci viz. foto výše a podle mě se dopustili i další podpásovky, když svoji Ponderosu vychválili do nebe a nabízeli ji za 50 centů a hned pod ní umístili toto:

Good & Reese, 1900:

American Wonder Lemon

Zdaleka ne tak velký nebo dobrý jako Ponderosa, 20 centů za kus.

Když pominu, že obě firmy nabízeli rostlinu, kterou nevyšlechtili a ani slůvkem se nezmínili o jejím skutečném původu, přeci jen se obvinění ze strany Schmidt & Botley zdají oprávněná, ale jak už to tak bývá, konkurence byla zřejmě dlouhodobě úspěšnější a jméno Ponderosa se stalo všeobecně používaným pro tuto odrůdu. Tajemství původu rostlin firmy Good & Reese poodhalila floristka paní  Ella V. Baines ve svém katalogu Beautify your homes : 1901, kde zveřejnila fotografii původní rostliny, kterou Good & Reese koupili ve výše zmiňovaném Hagerstownu od paní Elizabeth Hagerman, což je další fakt, který potvrzuje toto město jako pravděpodobné místo vzniku Ponderosy.

Ella V. Baines, 1901:

 firmě  Good & Reese   od No.30 Antietam Street, Hagerstown, Maryland

Dostala jsem Váš dopis včera a velmi ráda slyším, že jste s Citroníkem naprosto spokojeni. Ujišťuji Vás že nám tento strom velmi schází. Nemohu říct odkud tento stromek pochází, měla jsem jej několik let a přítel, který mi ho věnoval také nezná jeho původ.

Elizabeth Hagerman

Fotografie z katalogu Beautify your homes, 1901, zachycuje rostlinu, kterou Good & Reese koupili v Hagerstownu, možná mateřská rostlina velké části citroníků Ponderosa. Zdroj: www.biodiversitylibrary.org
Popis Citroníku Ponderosa z katalogu Beautify your homes, 1901 Zdroj: www.biodiversitylibrary.org/
Foto 18 měsíců starého citroníku Ponderosa nesoucího 2 monstrózni citróny z katalogu Spring of 1905, floristky Ella V. Baines. Zdroj: biodiversitylibrary.org
Zadní strana obálky s kresbou citroníku Ponderosa z katalogu Spring of 1905, od floristky Ella V. Baines. Zdroj: biodiversitylibrary.org
beautifyyourhome1901henr_0005 Ponderosa v katalogu beautify your home1901 Ponderosa foto 1905, florist Ella V. Baines Ponderosa zadní strana katalogu floristky Ella V. Baines

 

Později byla nazývána také jako American Giant Lemon a Five Pound Lemon.  Postupně se tak rozšířila po celých USA a později pronikla díky svým unikátním vlastnostem do celého světa, kde je pěstována především jako ornamentální rostlina v domácnostech. Pro své plody nebývá běžně komerčně pěstována na plantážích, jen výjimečně, v malém měřítku proběhly nějaké pokusy  v USA  kolem roku 1948, takže v obchodech se s nimi nesetkáte.

K nám byla hojně dovážena z Polska, kam ji přivezl z Floridy prof. Pieniążek z Instytutu Sadownictwa Skierniewice. Nyní ji běžně rozmnožují česká zahradnictví zabývající se citrusy,  ale jako Ponderosa mohou být chybně označováni i ostatní kříženci citroníků s cedráty.

Využití

Okrasná rostlina

Už od začátku se pěstuje převážně pro okrasné účely hlavně v domácnostech, v příznivých oblastech venku před domy nebo v zahradách, v méně příznivých oblastech musí být pěstována v nádobách.  Roste poměrně pomalu, dosahuje menší až střední velikosti 2 – 4 m ve volné půdě, v nádobě většinou doroste do výšky 1,8 – 2,5 m.  Má pěkné, větší, tmavě zelené listy, podobné cedrátům, bohatě kvete několikrát do roka velkými, bílými, intenzivně vonícími květy a vytváří velké sytě žluté plody, které vydrží na rostlině i několik měsíců bez újmy.

Plod

Je velký až 14 cm, může mít různé tvary od kulovitého po hruškovitý. Průměrně váží 650 gramů, ale může dorůst až do 1,5 kg. Kůra je silná, hrbolatá po dozrání sytě žlutá, má zajímavou, citrónu podobnou vůni. Dužina obsahuje  mnoho semen a je kyselá jako citrón a stejně jako kůra se používá jako náhrada běžných citrónů např. na výrobu limonád, mně se osvědčil i do likéru Limoncello.

Dozrálý plod citroníku Ponderosa na mé rostlině těsně před utržením.
Zralý sklizený plod citroníku Ponderosa má téměř 11 cm na výšku.
Srovnání velikosti plodu citroníku Ponderosa s mandarínkou.
Plody ze stejné rostliny Ponderosy, sklizené v dalším roce mají na rozdíl od předchozích let výraznou špičku.
Plody Ponderosy – délka většího je téměř 12 cm.
Řez okrájeným plodem Ponderosy, kůra byla využita na Limoncello, šťáva na domácí citronádu .
Ponderosa plod zralý Ponderosa plod zralý vyskaSrovnání velikosti plodu Ponderosa s mandarínkouPonderosa plody zrale pupik sirkaPonderosa plody zraé pupik delkaPonderosa plod zralý rez

 

Podnož

Často bývá uváděno využití jako podnože pro citroníky, konkrétně klonu Yuma ponderosa, který ovšem s citroníkem Ponderosa nemá nic společného, tedy kromě jména 🙂 Ve skutečnosti se jedná o křížence Pomela (Citrus maxima) s neznámým druhem citrusů. Je také možné, že jde o odrůdu Cuban Shaddock, které je velmi podobný, má také polyembryonální semena, na rozdíl od citroníku Ponderosa, který je má monoembryonální.

Pěstování

Pro pěstování ve volné půdě jsou doporučovány USDA zóny 9b – 11, Ponderosa, stejně jako cedráty, nemá ráda vítr, takže ji umisťujeme přednostně na místo chráněné před větry. U nás se řídíme hlavními zásadami pěstování citrusů, jen musíme přihlédnout k vyšší citlivosti Ponderosy k nízkým teplotám a raději ji nevystavovat teplotám pod bodem mrazu.

Letos jsem si to ověřil při ponechání Ponderosy, spolu s ostatními citrusy, v nevytápěném 4mm polykarbonátovém skleníku, kdy došlo při venkovních -4 °C k promrznutí skleníku:  -1 °C u země,  výš byly zřejmě ještě nižší teploty, došlo k poškození a opadu horních listů, listy blíže k zemi zůstaly nepoškozené, stejně tak nedošlo k žádnému poškození ostatních odolnějších mandarín a kumkvátů.

Moje řízkovaná rostlina snáší chladné zimování s občasnými poklesy k  0 °C zatím dobře, ale bezpečnější by byly asi teploty u horní hranice zimování 10 °C. Vzhledem k snadnému řízkování u nás nejspíše seženete pravokořennou rostlinu, která by měla o něco lépe snášet pro citrusy nevhodné pěstování v bytě i přes zimu.

Plodnost

V našich podmínkách je lepší rostlinu na jaře přirychlit aby došlo k vykvetení už v březnu a plody stihly do zimy dozrát, u mě většinou dozrávají až  koncem listopadu a v prosinci. U mladých rostlin musíme dbát na to aby rostlina měla dostatečný počet listů. Pro první plodnost bývá pěstiteli doporučováno alespoň 50 listů na rostlině aby měla šanci plod uživit. Speciálně u Ponderosy, která kvete několikrát do roka, je nutné důsledně regulovat násadu plodů, to se provádí po odkvětu, kdy se protrhávají plody velké cca 1 cm. Je samosprašná, k opylení nepotřebuje jiný druh citrusů.

Bohatě rozkvetlá větvička citroníku Ponderosa
Květy jsou samosprašné a mají dostatek svého pylu , o opylení se tak starat nemusíte.
Díky své vůni jsou velkým lákadlem pro různé opylovače, ale v tomto letním kvetení za vysokých teplot se nevyvinul pestík a z tohoto květu plod tedy nevznikne, navzdory snaze vosičky, která má pylu doslova plné brejle.
Citroník Ponderosa - hrozen květůDetail květu citroníku PonderosaVosička opyluje květ Citroníku Ponderosa

 

Rozmnožování

Ponderosa ochotně zakořeňuje, takže se většinou prodávají řízkované rostliny, u kterých se obecně uvádí nižší odolnost k chladu a k chorobám kořenů.

Nenašel jsem zmínku, že by byla nekompatibilní s nějakou podnoží, takže podnož si vybírejte spíše podle svých podmínek. Osobně jsem zkoušel roubovat na Poncirus trifoliata, na které zatím roste pomalu, ale už v roce roubování kvetla.

Zkoušel jsem ji také naroubovat do koruny dosud neplodícího semenáče pomerančovníku pro urychlení plodnosti, kde roub sice ochotně kvete a vytváří plody, ale k vykvetení semenáče ani po několika letech od přiroubování dosud nedošlo. Letos chci vyzkoušet opačný postup – naroubování dosud nekvetoucích semenáčů do koruny Ponderosy, kde doufám v jejich dřívější zakvetení.

Je možné ji také rozmnožovat semeny, i když je monoembryonální, protože potomstvo si zachovává vlastnosti mateřské rostliny. Semenáče moc rychle nerostou a podle mých zkušeností jsou také náchylní k chladu, takže jejich pěstování, i vzhledem k snadnému řízkování, nedává moc smysl.

 

Fotografie mého citroníku Ponderosa

Nejdříve se začnou objevovat malá poupata.
Poupata se začínají postupně zvětšovat.
Některé si občas pospíší a ostatní předběhne.
Květ se pomalu otevírá.
Plně otevřený květ.
Hrozen květů citroníku Ponderosa.
Úspěšně opylený květ.
Po opylení se začíná vytvářet malý plod.
Malý plod po odpadnutí pestíku.
Plod se postupně zvětšuje.
A zvětšuje..
A za 9 – 10 měsíců po odkvětu bude vypadat takto.
Pěstovat semenáč Ponderosy nedává moc smysl
Lepší je pořídit řízkovanou rostlinu, i když ze začátku nevypadá nic moc…
Proti všem radám ji přesadit do 15 litrového květináče s kvalitním kompostem.
Příští rok přenést koncem února ze zimoviště do bytu aby mohla co nejdřív vykvést.
S nástupem vyšších teplot vynášet ven, postupně přivykat ostrému jarnímu slunci a těšit se z prvních malých plodů.
U takto malé rostliny se ponechává pouze 1 plod, lepší by bylo ho odstranit aby rostlina ještě víc zesílila, ale někdy je těžké se  k tomu přinutit..
A tak se na vánoce můžete radovat ze svého prvního vlastnoručně vypěstovaného plodu Amerického zázraku alias Ponderosy.

 

citroník Ponderosa poupěPonderosa - poupěcitroník Ponderosa poupěPonderosa otevírající se květ Ponderosa - detail květuPonderosa - květyPonderosa - opylený květPonderosa - zárodek malého ploduPonderosa - malý plod po odpadnutí pestíkuPonderosa - plod se postupně zvětšujePonderosa - zvětšující se plodPonderosa - plně vyzrálý plodPonderosa - semenáčPonderosa po zakoupeniPomderosa prvni přesazeniPonderosa v bytěPonderosa s malými plodyPonderosa - zelený plodPonderosa dozrálý plod

 

Video – vosička sbírá pyl na květu citroníku Ponderosa

 

Závěrem

Ponderosa budí pozornost už celé století a je stále oblíbenou odrůdou především u hobby pěstitelů citrusů, kde svými obrovskými plody pravidelně uvádí v úžas lidi neobeznámené s touto odrůdou, občas se dokonce ještě i dnes dostane jako senzace na stránky tisku, kdy se pátrá po tom, co způsobilo růst tak obrovských citrónů. Pokud uvažujete o pěstování nějakého citróníku, Ponderosu byste měli rozhodně zvážit.

Komentáře

6 komentáře k článku "Ponderosa – Citrus pyriformis"

Notify of
avatar

Sort by:   newest | oldest | most voted
Dasa
Guest
Dasa
8 roky 4 měsíce předešlý

Krasne napsáno, dekuji. Moje Ponderosa ma svůj první citron, ale začala mit zlute okraje listu, nevím kdy ji presadit, když ma ten citron, poradite? Dekuji Dasa

Pavel Langer
Guest
Pavel Langer
7 roky 9 měsíce předešlý

Moje Ponderosa má už druhý téměř zralý krásný plod (ten první měl asi 430 g). Rostlinu jsem dostal loni na vánoce a ještě jsem ji nepřesazoval, pouze lehce přihnojoval. S blížící se sklizní jsem přestal hnojit před měsícem, sklizeň bude asi za 2 týdny. Poraďte prosím kdy přesazovat a do jaké půdy. Děkuji PaLa.

Hanka
Guest
Hanka
7 roky 7 měsíce předešlý

Skvělé informace a hlavně je moc pěkný průvod fotografiemi jak má citroník růst. Koupila jsem si jeden citrus Ponderosa a mandarinku Clementina. Na mandarince zatím rostou jen listy jak ji dostanu do květu? Je tříletá. Na citrusu mám poupata zatím drží. Děkuji

wpDiscuz