Kishu mikan – Citrus kinokuni
Už od starověku pěstované a oblíbené odrůdy malých mandarinek s vynikající chutí, díky které byly v Číně dokonce vyhrazeny pouze pro panovníka a jeho dvůr. V Japonsku dostaly jméno Kishu mikan a později zde bylo vyšlechtěno několik odrůd. Jsou vhodné i pro pěstování v nádobách, kde bohatě plodí, ale nevýhodou v našem podnebí je jejich pozdější dozrávání v prosinci, kdy nemusí dosáhnout své typické vynikající chuti.
Původ
Tento typ mandaríny se pravděpodobně vyvinul přirozeně v lesích jižní Číny. Lidé ji začali pěstovat už před 1300 roky, ale vzhledem k tomu, že toto ovoce bylo výhradně určeno pro císaře a další šlechtice, nebylo mimo Asii známé. V roce 1060 byla nabízena mandarína Ruju jako tribut vládnoucí dynastii, během období dynastie Sung byla považována za nejlepší mandarínku.
Ruju se podle všeho v Číně pěstuje dodnes, nedávno jsem objevil foto této odrůdy pocházející z China Citrus Expo parku v oblasti Chengjiangtoutuojiang, alespoň podle Google translatoru se tak skutečně tato oblast jmenuje 🙂
V provinci Jianxi v Číně z Ruju vznikla dodnes hojně pěstovaná odrůda Nanfengmiju („Nanfeng orange“), ta byla asi před 800 lety, kolem roku 1280 dovezena do Japonska, konkrétně do města Yatsushiro, v dnešní prefektůře Kumamoto. Ještě v roce 1928 tam rostl 600 let starý Kishu mikan, který byl ale v tomtéž roce zničen při velké povodni. Odtud se tyto mandaríny šířily do dalších oblastí, v roce 1574 jsou zaznamenány v bývalé provincie Kii (japonsky: 紀伊国; foneticky: Kii no kuni) také nazývané Kishu (紀州), dnes je to prefektura Wakayama.
Podle této provincie, kde byly tyto mandaríny hojně pěstovány, dostaly japonský název: Kishu mikan a také vědecké pojmenování: Citrus kinokuni. Dodnes se také traduje příběh o tom, jak známý japonský obchodník a bonvián Kinokuniya Bunzaemon, žijící v období Edo, přivezl mandarínky Kishu mikan do Eda(dnešního Tokia), kde byly do té doby vzácné a nesmírně drahé a vydělal na nich obrovské jmění. V Japonsku zůstaly velmi populární až do roku 1880, kdy je začaly postupně vytlačovat větší a bezsemenné mandaríny unshiu.
Využití
Plod
Plody jsou malé v průměru 2,5 – 5 cm široké, tvarem připomínají malý pomeranč, ze spodu mírně stlačený. Po dozrání váží 30 – 50 gramů, kůra je hladká, tenká, sytě oranžová, výrazně vonící. Dužina je velmi šťavnatá, sladká s obsahem cukru – Brix: 11 – 14%.
V současnosti se nejvíce pěstují v jižní Číně, tradičně v provincii Jianxi pro domácí spotřebu, ale v posledních letech jsou vyváženy i do zahraničí, do Evropy byly poprvé exportovány pod názvem Cherry orange v roce 2006, prodávají se také jako Nanfeng orange, Nanfeng baby mandarin, Honey Sweet Mandarin, Baby Mandarin, Tiny Tangerine a Mini Mandarin.
Díky své malé velikosti a měkkosti se musí sklízet opatrně – jsou náchylné k mechanickému poškození, potřebují proto upravené balící linky, kde se balí do plastových vaniček, podobně jako např. jahody.
V Japonsku se tradičně využívali jako ozdoba rýžového dortu podávaného na nový rok, i když byly pro přímou spotřebu postupně nahrazovány mandarínami Unshiu, v některých tradičních oblastech jsou pěstovány dodnes.
V USA se ojediněle pěstovali již od začátku minulého století, ale až donedávna nebyly nikdy pěstovány pro komerční prodej plodů. V roce 1983 UC Riverside Citrus Variety Collection obdržela rouby bezsemenné japonské odrůdy Mukaku Kishu, která se díky své vynikající chuti stala velmi populární mezi návštěvníky i pracovníky a odtud se bezvirózní rouby šířily do komerčních zahradnictví.
V Kalifornii několik menších pěstitelů vysázelo Seedless Kishu( Mukaku Kishu) pro komerční prodej, a díky výborné chuti plodů nemají o odbyt nouzi, především na farmářských trzích se stává módní zaležitostí.
V dalších zemích se pěstuje převážně u soukromých pěstitelů citrusů v nádobách nebo v citrusářských oblastech v zahradách pro vlastní potřebu. U nás je také dostupná prostřednictvím zahradnictví zabývajících se citrusy.
Šlechtitelství
V Japonsku mimo běžného Kishu Mikanu rozlišují i další odrůdy:
Hira Kishu
Plod je větší velikosti, výrazně z obou stran zploštělý, Hira znamená plochý a obsahuje semena.
Mukaku Kishu
Vznikl pupenovou mutací na Kishu mikanu, plody má zploštělé, ale jeho hlavní předností je bezsemennost. Na rozdíl od ostatních bezsemenných odrůd, které jsou často triploidní, je Mukaku Kishu diploidní a má životaschopný pyl, může tedy opylovat ostatní citrusy. Plody neobsahují semena ani při opylení ostatními druhy citrusů, má tedy samičí sterilitu, tuto vlastnost v 50% dědí i jeho potomstvo a díky tomu je v Japonsku hojně využíván při šlechtění nových bezsemenných odrůd.
Japonské hybridní citrusy s Mukaku Kishu:
- Southern Yellow = ♀ Tanikawa Buntan( ♀ C. grandis „Mato“ x ♂ ? C. aurantium nebo Sanbokan?) x ♂ Mukaku Kishu
Byl uvolněn pro komerční pěstování, má velké bezsemenné plody,vznikl zkřížením Mukaku Kishu s Tanikawa Buntan, což je hybrid vyšlechtěný v roce 1917 v Japonsku zkřížením Pomela odrůdy „Mato“ s neznámým citrusem, pravděpodobně Hořkým pomerančem( C. aurantium) nebo Sanbokanem.
- Kankitsu Chukanbohon Nou 5 Gou = ♀ Lee [=♀ C. clementina x ♂ Orlando(= C. paradisi „Duncan“x C. reticulata“Dancy“)] x ♂ Mukaku kishu
Tento další japonský vícenásobný hybrid má sloužit jako rodič – dárce pylu při dalším šlechtění. Květy mají průměrné množství pylu, ale pyl je velmi životaschopný. Plody jsou malé, oranžově zbarvené s tenkou dobře loupatelnou kůrou. Dužina je tmavě oranžová s vysokým obsahem cukru. Jsou kompletně bezsemenné a dozrávají v prosinci.
Mukaku Kishu aka Seedles Kishu v programu šlechtění citrusů v USA
Jeho unikátní vlastnosti chtějí využít i na Floridě v šlechtitelském programu organizací UF/IFAS Citrus Research and Education Center, kde začíná plodit první generace kříženců, u kterých byla zjištěna, stejně jako u mateřského Mukaku Kishu velká životaschopnost pylu a navíc se projevila i další velmi ceněná vlastnost – zkrácená juvenilní fáze, tedy hybridní semenáče začínají plodit dříve a výrazně se tak zkracuje doba mezi jednotlivými generacemi hybridů.
Nanfengmiju
Původní čínský kultivar, ze kterého v Japonsku vzešly odrůdy Kishu Mikanu. Vznikl v čínské provincii Jiangxii v oblasti Nanfeng, kde se dodnes nejvíce pěstuje. Čínské zdroje uvádějí, že Nanfengmiju pro optimální růst vyžaduje teploty 23–29 °C, průměrné srážky 1500–2000 mm s vlhkostí vzduchu 80–85%.
Blízkou příbuznost a podobnost mezi japonskou odrůdou Kishu mikan a čínským Nanfengmiju potvrdila studie DNA markerů provedená japonským vědcem Tokurou Shimizu. Podobně jako Kishu mikan má i Nanfengmiju několik různých linií lišících se velikostí a tvarem plodů a dobou dozrávání.
Popis:
- Růst – vzrůstný, dlouhé výhony, beztrnný
- List – 5,4 ~ 5,8 cm x 3,3 ~ 3,5 cm, tvar úzký, vejčitý, okraje slabě pilovité
- Plod – zploštělý, žluto-oranžový, 2,5 ~ 3,5 cm x 3,3 ~ 3,5 cm, snadno loupatelný
- Brix – 11% ~ 16% (obsah cukru)
- Kyselost – 0,8% ~ 1,1%
- Semena – 0,7 na 1 plod
- Dozrávání – brzy v Listopadu
- Odolnost chladu – vysoká
- Choroby – velmi náchylná k citrus scab
- Podnož – Poncirus trifoliata
Kishu mikan – pěstování v ČR
Tato odrůda je vhodná pro pěstování v nádobách, kde dobře plodí a je vcelku nenáročná, podle literatury je odolná i nízkým teplotám. Při pěstování se řídíme obecnými zásadami pěstování citrusů, jen vzhledem k pozdnímu dozrávání plodů je vhodné rostlinu probudit brzy na jaře, už koncem února aby co nejdříve vykvetla a doba zrání se tak posunula aby plody získaly díky příznivějším teplotám vyšší obsah cukrů.
U nás šířená rostlina prodávaná pod názvem Kishu-Mikan u mě nikdy neměla semena, je tedy možné, že jde o Mukaku Kishu, ale to je bez záruky. V mých podmínkách spolehlivě plodí, i když plody mají díky pozdnímu zrání nižší obsah cukrů, takže chuť není nijak výjimečná.
Galerie Kishu mikan
Komentáře
2 komentáře k článku "Kishu mikan – Citrus kinokuni"
Kinokuni Kishu-Mikan / Mukaku Kishu (Seedless Kishu) je to stejná rozmanitost?
Підкажіть будь ласка citrus kinokuni Kishu-Mikan це той же самий сорт тільки під назвою Mukaku Kishu (Seedless Kishu) ?
Citrus kinokuni is scientific name for Kishu mikan, Kishumikan has some different varieties, Mukaku Kishu is one of them, is known as Seedles Kishu in USA.