MENU INFO PANEL

Flying Dragon (Poncirus trifoliata var. monstrosa)

Datum publikace: 29.9.2015 Autor: Rubrika: Odrůdy

pt dragon 334bJediný citrus, který můžeme pěstovat i u nás celoročně ve volné půdě díky jeho značné mrazuodolnosti až do -25 °C . Navíc vypadá atraktivně v každém ročním období – na jaře je obalen bílými květy, v létě se mezi sytě zelenými trojčetnými listy objeví semišové, zelené plody. Na podzim zaujme dozrálými žlutými plody, které jsou k nerozeznání od ostatních citrusů a krasně žluto-červeně vybarvenými listy. Nakonec v zimě po opadání listů vyniknou jeho zvláštně pokroucené větve se zahnutými trny.

Původ

Tento kultivar vznikl z původního divoce rostoucího druhu – Poncirus trifoliata, který byl dříve považován za blízkého příbuzného pravých citrusů a zařazován do samostatného rodu, ale podle některých nových molekulárních studii by měl být zařazen přímo do rodu citrus pod názvem Citrus trifoliata.

P.trifoliata byl po staletí pěstován v Číně a Koreji, odkud byl v 8.století dovezen do Japonska, kde z něj pravděpodobně mutací vznikl tento klon s pomalejším, zakrslým růstem, pokroucenými větvemi a zahnutými trny, které vytváří roztodivné tvary. S trochou fantazie v nich lze spatřit i „letícího draka“ , od čehož se pravděpodobně odvozuje jeho japonský: „Hiryiô , Hiryu“ i anglický název: „Flying Dragon“ . Díky svému zajímavému vzhledu se později rozšířil i do Evropy, Austrálie, Jižní Ameriky a Afriky, do USA ho přivezl z Japonska v roce 1915 americký botanik Walter Tennyson Swingle (1871-1952).

Využití

Okrasná rostlina

V Japonsku byl po staletí pěstován jako ornamentální rostlina, často byl také tvarován jako bonsaj. Díky svým ostrým nebezpečným trnům se používal i jako neprostupný živý plot, v podstatě předchůdce plotů z ostnatého drátu.

Plody

Plně vyzrálé plody jsou velké 3 – 4 cm a mají sytě žlutou až oranžovou barvu. Stejně jako u běžné trifoliaty jsou v syrovém stavu vzhledem k obsahu pryskyřice, esenciálních olejů a velkého množství semen prakticky nepoživatelné, nicméně existují recepty na jejich zpracování do marmelád, džusu, ovocného vína a likérů. V tradiční čínské medicíně se sušené nedozrále plody využívají zejména při potížích se zažíváním.

Flying Dragon zapěstován jako bonsai s pěkným podzimním vybarvením listů. Zdroj: humi-bellissima.cocolog-nifty.com
V japonském městě Morioka na ostrově Honšú je ještě místy k vidění tradiční trifoliátový plot: tento má výšku 2 metry a délku 7 metrů. Zdroj: coelogynekaz.blog54.fc2.com
Z rozpůlených nezralých plodů se lžičkou vyjmou semínka, poté se usuší a užívají jako lék Fructus aurantii Immaturu v tradiční čínské medicíně. Zdroj: blog.ota.moo.jp
Řez plodem FD je dobře vidět jak velkou část plodu zabírají semena. Zdroj: thecitrusguy.blogspot.cz
Flying Dragon bonsaitrifoliata plot2FD nedozrale plody2plod Flying Dragon

Podnož

V současnosti se převážně využívá jako podnož pro ornamentální citrusy pěstované v květináčích nebo i pro produkční výsadbu komerčních odrůd. Hlavní jeho předností je, že způsobuje zakrslý růst naroubovaných odrůd – tyto narostou pouze do výšky 1,8 metru oproti standardní výšce 4 – 6 metrů na vzrůstných podnožích, čehož se přednostně využívá u hustých výsadeb – menší stromy umožňují snadnější sklizeň, levnější ošetřování – není potřeba tolik řezat, lépe se chrání proti mrazu.

5 letý zákrsek odrůdy citrónu Eureka naroubovaný na podnož Flying Dragon.
5 letý zákrsek odrůdy citrónu Eureka naroubovaný na podnož Flying Dragon. Zdroj: brunswickplants.com.au

Příznivě ovlivňuje i kvalitu plodů, ale díky menší velikosti a pomalejšímu růstu jsou hlavně první sklizně takto naroubovaných odrůd menší a s menší průměrnou velikostí plodu, např. na Floridě dosáhly 4leté stromky odrůdy pomeranče Valencie naroubované na podnoži Flying Dragon vzrůstu v průměru 1,2 metru a sklizně 71 plodů z 1 stromku. Stejná odrůda naroubovaná na Citrus jambhiri dosáhla ve 4 letech výšky 3 metry a sklizně 541 plodů na strom.

U trifoliát se obecně cení možnost pěstování ve vlhkých oblastech s častými srážkami díky odolnosti proti hnilobě kořenů, kterou způsobuje plíseň Phytophthora, tolerance k viru tristeza a mrazuodolnost, jak samotné podnože tak i naroubované odrůdy např. v Louisianě přežily mandaríny Owari na této podnoži – 10 °C . Naopak nesnáší zasolené nebo velmi kyselé či zásadité půdy a protože nevytváří hlubokou ani širokou kořenovou soustavu špatně snáší sucho a neprospívá v písčitých, hlubokých půdách.

Šlechtitelství

Jedním z prvních cílů šlechtění citrusů bylo zvýšení jejich mrazuodolnosti, k čemuž se využíval především P. trifoliata , ale i Flying Dragon se podílel na vzniku velice zajímavých hybridů. Bohužel tito kříženci kromě značné mrazuodolnosti podědili i horší chuťové vlastnosti plodů, takže nikdy nebyli komerčně pěstováni pro své plody, ale většina z nich nachází využití jako vynikající podnože.

 

Jak je vidět u kultivaru „Snow Dragon“ nové výhony pomalu zelenají – později ještě ztmavnou a listy už mají finální bílo-zelenou barvu, některé zůstanou celé bílé. Zdroj: florawonder.blogspot.cz
Tiny Dragon Zdroj: florawonder.blogspot.cz
Poncirus trifoliata Snow Dragon

Snow Dragon

Tento krásný, zatím vzácný a velice drahý kultivar vznikl mutací, způsobující bílé zbarvení prvních výhonů a listů, které až později získají panašované („variegated“) zabarvení.

 

 

Poncirus.trifoliata.Tiny Dragon.1

Tiny Dragon

Další mutant, s ještě více pokrouceným nebo spíš až zauzlovaným růstem a tenkými listy, se prodává pod tímto názvem v USA, pochází pravděpodobně z Japonska.

 

 

Aura Star

V japonském výzkumném ústavu NARO byla vyšlechtěna odrůda Aura Star kombinací („Flying Dragon“ × „Hassaku“) × „Banshiroyuzu“ která vyniká především vysokým obsahem léčivé látky auraptene.

Dragon Lime

Byl nalezen mezi semenáči trifoliaty v zahradnictví Treesearch farm v texaském Houstonu. Vznikl opylením matečné rostliny Flying Dragon neznámým citrusem, plody jsou oproti FD chutnější, ale s pozdním dozráváním.

US-897

Vyšlechtěn na Floridě v USDA Dr. Herbem Barretem kombinací: mandarina Cleopatra (Citrus reticulata) x Flying Dragon (Poncirus trifoliata var. Monstrosa) . Při polním testování na využití jako podnože byla zjištěna odolnost vůči nemocem tristéza, Phytophtora a Diaprepes(hmyzí škůdce kořenů), zákrskovitý růst a dobrá produktivita.

US-942

Vyšlechtěn na Floridě v USDA Dr. Herbem Barretem kombinací mandaríny Sunki (Citrus reticulata) x Flying Dragon (Poncirus trifoliata var. Monstrosa) . Odolný nemocem jako US-897, ale navíc i proti jedné z nejhorších nemocí citrusů Blight. Nezpůsobuje tolik zakrslý růst naroubovaných rostlin jako US-897.

US-1516

Vznikl v roce 1975 zkřížením African Pummelo (Citrus grandis) x Flying Dragon (Poncirus trifoliata var. Monstrosa) V polních pokusech vedených Dr. Kimem Bowmanem byly naroubované odrůdy pomeranče „Valencia“ na této podnoži v nejlepším zdravotním stavu i přesto, že byly infikovány nemocí HLB (citrus greening), která je momentálně největším nebezpečím pro citrusy na Floridě. Z tohoto důvodu byl letos (2015) USDA schválen pro komerční využití.

Pěstování

Výsev

Stratifikace

1. Celé plody: nejlepší je získat na podzim v říjnu plně vyzrálé plody aby byla semena dobře vyvinutá. Podle návodu českého pěstitele je ideální nechat je přes zimu venku na chráněném místě, kde semena prodělají nutnou stratifikaci a na jaře jdou ze shnilých plodů lépe vybrat.

2. Semena v substrátu: pokud nemáte přístup k plodící trifoliatě, je možné sehnat samotná semena na citrusářských fórech nebo přes aukční portály např. Ebay. Vyplatí se je pořídit na podzim, dokud jsou čerstvá, protože semena citrusů, zvláště suchá rychle ztrácejí klíčivost, jak už jsem se několikrát přesvědčil. Zakoupená semena desinfikuji v slabém růžovém roztoku hypermanganu, který je běžně k dostání v lékárnách, potom je vyseji přímo do truhlíku se směsí rašeliny a perlitu, truhlík mírně zaliji a zapustím do země v nevytápěném skleníku, přikyji deskou nebo pletivem proti hlodavcům a zakryji netkanou textilií. Přes zimu občas zkontroluji jestli substrát nevyschl nebo naopak semena nehnijí.

3. V lednici: na zahraničních fórech doporučují nechat semena přes noc oschnout, potom je ošetřit práškovým fungicidem a dát do sáčku do lednice. Takto ošetřená semena vydrží až do jara. Tento postup používají i firmy prodávající semena podnoží ve velkém.

Přírodní stratifikace – spadané plody přes zimu shnijí a semena mohou na jaře vyklíčit.
Zkušený prodejce vám pošle nevysušená, živá semena, ideálně v rašelině.
Profesionální balení podnožových semen ošetřených fungicidem.
Shluk semenáčků FD vyrůstajících ze spadeného plodu. Zdroj: Powell Gardens
Vzcházející semenáčky FD v nádobě už ukazují typické trojčetné listy. Zdroj: powellgardens.blogspot.cz
1 roční rostliny FD s typicky pokrouceným růstem. Zdroj: http://tropicalfruitforum.com
Starší, pravděpodobně 2-3 leté rostliny FD vysoké 60cm za 15 eur od německého prodejce. Zdroj: http://www.ebay.de/
prirodni stratifikaceIMG_20150105_140515Bez názvu

 

Vyklíčení

Optimální teplota pro vyklíčení trifoliaty je 25 °C , ale klíčí v rozmezí teplot od 20 °C do 40 °C . Při těchto teplotách by semena měla vzejít během 5 – 27 dnů. Pokud si chcete vypěstovat trifoliatu na podnože můžete ji vyset doma koncem února a prodloužit jí tak vegetační období aby rychleji vyrostla. Substrát by měl být lehký, můžete použít prodávaný výsevní nebo agroperlit, kokosovou drť, rašelinu, popřípadě si z nich namíchat vlastní. Podmínkou je udržovat ho stále mírně vlhký.

Pro vypěstování rostliny vhodné pro naše venkovní podmínky můžeme vysít semena na jaře přímo na stanoviště nebo do pařeniště, skleníku a odtud vzešlé rostlinky po pominutí nebezpečí pozdních mrazíků vynést ven. Výhodou je, že rostlina se bude od začátku přizpůsobovat podmínkám ve kterých poroste. Je nutné počítat s tím, že malé rostlinky nemají takovou odolnost jako víceleté rostliny a v prvních 2-3 letech budou potřebovat zimní ochranu.

Flying Dragon roste ještě pomaleji než běžná trifoliata, za rok může vyrůst 10-20 cm, vykazuje také větší variabilitu potomstva – semenáčky ze stejného zdroje můžou růst a vypadat výrazně odlišně.

fd natural vysev2fd vykliceniFD seesdlingFD semenáč 15euro ebay.de

Rostliny vysazené venku

Výsadba do volné půdy

Vyžaduje slunné a chráněné místo nejlépe s kvalitní, propustnou zahradní půdou, s mírně kyselým až neutrálním ph, obzvláště v chladnějších, výše položených oblastech už může mít problém přežít naše extrémní zimy. Pro výsadbu se doporučují alespoň 3leté vitální, zdravé rostliny, v tomto věku už jsou přeci jen  odolnější.

Sázíme přednostně na jaře, aby rostlina přes léto stihla dobře zakořenit, raději až poté, co nehrozí větší mrazy. Obzvlášť pokud by byla narašená ze skleníku, protože mladé výhonky spálí i slabý mráz. Rostlině můžeme trochu pomoci zakrytím bílou netkanou textilií a zamulčováním půdy černou textilií, která zamezí růstu plevele a  zvýší teplotu půdy.   Podle potřeby zaléváme, s přihnojováním začínáme až za několik týdnů, ve kvalitní půdě by měla mít dostatek živin.

Ošetřování

Nenáročné, stačí běžná zálivka a pravidelné přihnojování hnojivy na citrusy popřípadě Kristalonem, raději v nižších koncentracích než je uvedeno na obalu nebo organickým hnojivem, odstraňování plevelů kolem rostliny, zamulčování, občasné prokypření. Řez prakticky nevyžaduje.

Zimní ochrana

V 2. polovině srpna ukončit běžné hnojení, případně přejít na hnojivo s vyšším obsahem draslíku a nízkým obsahem dusíku aby narostlé výhony stačily do zimy vyzrát. Na zimu je dobré okolí rostliny zamulčovat vyšší vrstvou mulče, aby se zmírnilo promrzání půdy obzvlášť při holomrazech. Mulč by se neměl dotýkat přímo kmínku aby nedošlo k hnilobě. Malé rostliny se mohou také polámat, pokud se vytvoří souvislá vrstva zledovatělého sněhu, tomu je možné zabránit překrytím silnějšími větvemi jehličnanů. V místech přístupných zvěři je třeba rostlinu také zabezpečit proti okusu.

Pak nezbývá než čekat, v zahraničí se udává doba prvního kvetení kolem 6 let od vysetí u nás je reálnější min. 10 let než stromek dospěje a začne plodit. Je samozřejmě možné zakoupit starší nebo roubovanou rostlinu, která začne plodit během několika let – velká rostlina je ale výrazně dražší a také je zde riziko, že první zimu nepřežije – obzvlášť pokud byla dovezena ze Španělska nebo Itálie.

Brzy na jaře se začínají rozvíjet první poupata. Zdroj: jcra.ncsu.edu/horticulture/our-plants/
Flying Dragon s plně rozvinutými květy. Zdroj: jcra.ncsu.edu/horticulture/our-plants/
V létě narůstají zelené semišové plody.
Na podzim po dozrání mají plody FD žlutou až oranžovou barvu. Zdroj: kakouen.ocnk.net
Při ponechání plodů na stromě máte venkovní vánoční výzdobu vyřešenou. Zdroj: http://www.agaclar.net/forum/
Sníh FD vyloženě sluší. Zdroj: jcra.ncsu.edu/horticulture/our-plants/
Mladý stromek FD zapadaný sněhem. Zdroj: http://outlawgarden.blogspot.cz
fd poupe nyFD kvet nyfd nedozrale plody ebayflying dragon plody v koruně

 

Rostliny v nádobách

Přesazení

Po vzejití a vytvoření prvních pravých lístků je lepší semenáče rozsázet po jednom do hlubších sadbovačů, květináčů nebo poslouží i proděravělé 0,5l kelímky od jogurtu. Substrát opět lehčí, já používám směs dobře vyzrálého kompostu (listovky) s agroperlitem a rašelinou nebo kokosovou drtí, zhruba 1:1:1 . V malých nádobách na plném slunci dochází k přehřátí kořenů, tomu zabráníme zastíněním květináčů nebo jejich zapuštěním do většího květináče a zasypáním mezery popřípadě zapuštěním rovnou do země. Oproti rostlinám zasazeným v půdě potřebují kontejnerované rostliny větší péči, v létě je nutné pravidelně zalévat, přihnojovat protože v malém objemu substrátu dojde rychle k vyčerpání živin a vyschnutí. Rostlinám prospěje každoroční přesazení prováděné na jaře do větší nádoby např.

  • 1.rok sadbovač 0.350l
  • 2.rok- růžák 2l
  • 3.rok- 3l
  • 4.rok- 5l

atd záleží na stavu rostlin u některých vitálních se může 1 velikost rovnou přeskočit a naopak u malých, slabě rostoucích se mohou použít menší.

Zimní ochrana

Na podzim s nástupem nízkých teplot lístky žloutnou, zčervenají a postupně opadají, v tomto stavu přestojí bez újmy i slabší mrazy, je ale třeba myslet na to, že v kontejneru dochází k promrznutí kořenového balu a rostlina není schopná při dlouhotrvajících mrazech přijímat vodu a může uschnout. Proto je lepší mladé rostliny s nástupem větších a přetrvávajících mrazů přenést buď do prostor s teplotou od 0 °C do 10 °C (zazimované nepotřebují ani světlo) může to být sklep, garáž, veranda nevadí ani občasný pokles pod 0°C nebo je v nevytápěném skleníku zapustit do země může se částečně zasypat i kmínek, případně je přikrýt netkanou textilií a pokud by hrozily extrémní mrazy můžou se přidat další vrstvy.

Do velikosti vhodné na roubování dorostou za 2 – 3 roky, ale kvůli pokroucenému růstu a zahnutým trnům se na ně obtížněji roubuje. V tomto věku jsou také odolnější a jsou vhodné i pro jarní výsadbu do volné půdy.

flying dragon zimaFD snih nyfd ve sněhu

Flying Dragon v ČR a na Slovensku

 1. FD semenáč, Vysočina – 500 m n. m.

Původ: Zakoupen 11/2011 z Německa, podle štítku vypěstován ve Španělsku
Velikost při zakoupení: výška asi 1,5 metru, 3,5 l kontejner.

Pořízeno celkem 5 rostlin( byly v akci 😉 ) 4 jsem umístil do nevytápěného skleníku, vytvořil pro ně epesní kryt z listí a z vrchu zakrytý polystyrenem a mnoha vrstvy folie a a…všichni přes zimu uhynuli, ale spolu s nimi i normální trifoliata, eukalypty, citrumela, takže z toho usuzuji, že ten kryt nadělal víc škody než užitku.

Naštěstí jsem jeden umístil do sklepa a ten od té doby prosperuje. Zatím byl 2x přesazen(9l-20l) roste v květináči se substrátem zahradní zemina + agroperlit + Rašelina TS 4 PLUS hrubá + kokosové štěpky. Zimu tráví každoročně po začátku větších mrazů ve sklepě, podle počasí ho na jaře v dubnu přenesu do nevytápěného skleníku, kde se postupně probouzí a pokud nemrzne, je co nejdřív vynesen ven na chráněné místo v uzavřeném dvoře. Každoročně trochu zvětší objem koruny, nijak ho netvaruji, nyní má výšku cca 1,8 metru. Může být 7 – 8 let starý a zatím nezakvetl. Vysadit ho ven zatím neplánuji, pokud jednou zaplodí, odeberu z něj rouby a přeroubuji několik normálních trifoliat na pokusy abych si ověřil jeho mrazuodolnost potom možná…

Tato zimní ochrana ve starém skleníku se neosvědčila ze zachycených rostlin přežila jen Planika jinak všechno KO včetně běžných trifoliat. O metr dál trifoliáty se zahrabanými květináči v zemi přežily jako každý rok bez problému.
Takhle vypadaly krátce po zakoupení.
A takhle vypadá FD po 4 letech – foto z 9/2015.
Po shození listů .
Při troše fantazie lze opravdu spatřit letícího draka na podzim dokonce zlatého.
Detail zakroucené větvičky a podzimního vybarvení listu.
Listy s pěkným podzimním zabarvením.
epesni kryt-thumbFlying Dragon 2011 po zakoupeni2Flying dragon list podzimcelyFlying Dragon 2015 11 bez listůObrázek Poncirus Trifoliata Flying Dragon s korunou připomínající letícího drakas korunouIMG_20150929_PTdrgaon_trnFlying dragon list podzim pupeny75

2. FD v Pražské Botanické zahradě v Troji, 225 m. n. m.

Při letošní návštěvě BZ jsem objevil ve spodní části malou rostlinu Flying Dragon schovanou mezi trvalkami bez označení. Bude zajímavé sledovat jak bude přežívat dál, i když v teplejším pražském klimatu by měl prosperovat dobře. Foto pořízeno 8/2015.

FD v BZ Praha trvalkyFD v BZ PrahaFD v BZ Praha detail2FD v BZ Praha detail

 

 

 

 

Pěstujete také tuto zajímavou rostlinu? Podělte se o své zkušenosti s pěstováním v našich nepříznivých klimatických podmínkách. Napište komentář nebo na email citrusy.info@gmail.com

Komentáře

Napiš komentář jako první ;)

Notify of
avatar

wpDiscuz