Botanická zahrada v Praze – Troji
Kde jinde v Praze hledat citrusy než v Botanické zahradě, ve které na ploše 52 ha roste 15 000 druhů rostlin, z toho asi 5 000 ve sklenících, součástí zahrady je i vinice Sv. Kláry, s tradicí pěstování vinné révy již od 13. století. To by bylo aby se tam nějaký citrus nenašel…
O zahradě:
V Praze jsou 2 botanické zahrady, tato se oficiálně nazývá Botanická zahrada hlavního města Prahy a nachází se na pravém břehu Vltavy, poblíž ZOO v nadmořské výšce 200 – 288 m. n. m. Byla zakládána, jak už to tak v českém kocourkově bývá od roku 1922 kdy velkostatkář Alois Svoboda velkoryse věnoval státu 82 ha pozemků včetně Trojského zámečku ke vzdělávacím účelům. Ve 30.letech se začalo uvažovat o realizaci, protože dosavadní Botanické Zahradě Univerzity Karlovy Na Slupi začínalo docházet místo. No a netrvalo dlouho a v roce 1966(!) byla skutečně založena a přistoupilo se k budování. A za necelých 26 let se dílo podařilo – v roce 1992 byla otevřena první expozice.
Zahrada se neustále rozvíjí, v současnosti se v ní nachází 30 ha upravených expozičních ploch, které jsou tematicky rozdělené podle kontinentů a typu porostů: Severoamerické polopouště, prérie, lesy, Japonská zahrada, Středomořská flóra, Arboretum atd. v roce 2004 byl otevřen tropický skleník Fata Morgana. Cílem je vybudovat do roku 2017 moderní botanickou zahradu na úrovni evropských a světových standardů.
Návštěva zahrady
Informace: Jak se tam dostat, Otevírací doba , Vstupné
Plánek zahrady:
Galerie – Pražská botanická zahrada v Troji, srpen 2015
Botanická zahrada Praha – Troja Ornamentální zahrada a flóra Středomoří a Turecka
Botanická zahrada Praha – Troja Japonská zahrada
Botanická zahrada Praha – Troja Severoamerická polopoušť, kaktusy
Výhled na Prahu z Botanické zahrady v Troji
Fata Morgana
Skleník byl vybudován se záměrem poskytnout návštěvníkům možnost zažít „tropy“ na vlastní kůži i zde ve střední Evropě. Je postaven na skalnatém svahu, zabírá celkovou plochu 1750 metrů čtverečních a pěstuje se v něm kolem 5000 druhů rostlin. Chová se zde 60 druhů zvířat, převážně ryb ve velkém jezírku hlubokém 5 metrů s objemem 250 m³ vody. V roce 2015 se zde podařilo odchovat i největší motýly na světě s rozpětím křídel 23 cm. Celý tento kolos je vytápěn plynem a teplota, vlhkost, závlaha a ventilace jsou řízeny automaticky pomocí počítače, více o zázemí ve videu ČT , oficiální web zde
Galerie
Videa
Krátké nahlédnutí do skleníku
Reportáž TV Nova
Závěrem
Z pohledu citrusáře byla návštěva pražské botanické zahrady docela fiasko, objevil jsem jen jeden neoznačený Flying Dragon (Poncirus trifoliata var. monstrosa) navíc schovaný v záhonu trvalek, ale jinak je zde k vidění spousta zajímavých rostlin v upraveném a dobře udržovaném prostředí, s pěknými výhledy na Prahu, takže rozhodně mohu návštěvu doporučit.
Komentáře
Napiš komentář jako první ;)