Poncirus trifoliata
Pěstování
Je podrobně popsáno u Flying Dragonu, takže zde přidávám pár zajímavostí z Číny pro doplnění:
Výsev
Semena se přes zimu uchovávají smíchané s pískem 1:3 zapuštěné v zemi, na jaře se vysévají do prokypřené písčité půdy 0,5cm hluboko do řádku s 8cm rozestupy a zamulčují se slámou. Po vzejití se pleje a pravidelně přihnojuje, vyjednotí se na vzdálenost 8cm mezi rostlinami, případně se dosadí mezery. Po 3 – 4 letech se vyjednotí na 15 cm a na zdravé, silné podnože se roubuje za kůru nebo se používá očkování.
Vzdušné hřížení
Na zdravém stromě se v prosinci vybere 2-3 letá větev odstraní se z ní 1 cm široký kroužek kůry a obalí se substrátem, který se musí udržovat stále vlhký a zaizoluje se slámou. Po dvou měsících by se měli tvořit kořeny, po odříznutí větve v květnu-červnu se může zasadit do země.
Řízkování
V Číně se používají zdravé, polovyzrálé výhony nařezané v červnu a červenci, dlouhé 15cm, zapíchají se do písku a udržuje se 70% vlhkost vzduchu, do 45 dnů by měly zakořenit a v příštím roce se vysazují začátkem května do půdy. V USA také zjistili, že malokvěté typy trifoliat zakořeňují lépe než velkokvěté. V jedné vědecké studii odebrali řízky v polovině prosince a ošetřili je přípravkem Naphthaleneacetic acid (NAA) 100mg/l po dobu 17hod. Potom je zapíchali do rašelino-pískového substrátu, během 9 týdnu měli 60% úspěšnost zakořenění. Jiné řízky ošetřené přípravkem Indolebutyric Acid(IBA) nezakořenili vůbec.
Stanoviště
Trifoliatu vysazujeme na osluněné, chráněné místo, přípustné je i lehké zastínění, při větším zastínění stagnuje. V létě ji vyhovují vyšší teploty a dostatek srážek, ale protože stejně jako stromy mírného pásma vstupuje do dormance, potřebuje v zimě nízké teploty, vydrží až – 25 °C . V USA se pro pěstování doporučuje minimálně USDA zona 6a.
Podle zveřejněných informací o rostlinách v ČR lze vyvodit, že u nás úspěšně roste a plodí v teplejších oblastech do nadmořské výšky 300 m. Vysazuje se většinou na místech chráněných od severu domy, nejvíc rostlin roste ve městech, kde je příznivější mikroklima.
Mapa rozšíření rostliny Poncirus trifoliata v ČR
Přehled mrazuodolných citrusů vysazených ve volné půdě, pěstovaných celoročně bez přitápění v klimatických podmínkách ČR. Body na mapě označují města, širší okolí, případně Botanické zahrady nebo Arboreta, kde je daná rostlina pěstovaná, ne přesnou polohu rostliny.
Cílem mapování trifoliát je spíše shromáždit údaje o nadmořské výšce a klimatických regionech ČR, ve kterých je možné trifoliátu úspěšně pěstovat, než zaznamenávat přesné polohy rostlin. V ideálním případě tyto informace mohou sloužit i pro selekci nejodolnějších rostlin, nejbujněji rostoucích podnoží nebo klonů s lépe poživatelnými plody.
Proto bych poprosil o zasílání informací, případně fotografií vašich vysazených trifoliát nebo i rostlin ve vašem okolí, případně vysazených na veřejných místech. Zajímaly by mně hlavně informace o nejnižších teplotách, které rostlina přežila, o jejím původu, velikosti plodů, největší tvrďáci mohou zkusit i ochutnat 🙂 protože na našem území jsou údajně už dvě rostliny s poživatelnými plody, stejně tak z USA přicházejí zprávy o poživatelných klonech poncirusu tzv. Swamp lemonu a na ruských forech se objevil poživatelný Poncirus+, takže by stálo za to i naše trifoliáty otestovat na chuť a případné poživatelné klony dále šířit…předem díky za spolupráci.
Podobné články:
Flying Dragon (Poncirus trifoliata var. monstrosa)
Poncirus polyandra – Fumin trifoliata
Víte o dalších trifoliatach pěstovaných v ČR nebo máte jejich fotografie ? Napište do komentářů nebo pošlete fotografie na email citrusy.info@gmail.com
Komentáře
16 komentáře k článku "Poncirus trifoliata"
Zdravim. Len som chcel pridat zaujimavost ze ja mam cca 7 rocnu trifoliatu volne v zemi v nadmorskej vyske cca 550-600m. A rastie bez problemov. Mala uz aj jeden plod asi z 10 kvetov co zakvitla.
Dobrý den, gratuluji, máte ji zasazenou na chráněném místě u domu nebo je v otevřené poloze a jaké minimální teploty u vás byly během těch 7 let?
Pozdravujem, po 10 rokoch sa mi urodilo množstvo plodov z Poncirusa vie niekto recepty na spracovanie a kandizovanie? má liečivé účinky.
Zdravím, recept na marmeládu najdete na tomto webu, v článku je zmíněno i využití usušených nedozrálých plodů jako léku.
Objevují se i zprávy o trifoliátách s „jedlejšími“ plody bez typické pachuti, ty by byly samozřejmě lépe využitelné…
Trifosku mam pred domom už niekoľko rokov. Pravidelne plodí asi 8kg plodov. Škoda, že sa nedajú vložiť fotky.
Dobrý deň.Nemáte na predaj semienka alebo malú rastlinku?
dobrý den, také bych se připojil se žádostí o semena- bylo by možné zaslat?
Dobrý den,
pokud máte zájem o semínka, mohu Vám zaslat celý plod.
Dobrý deň. Mohol by som Vás poprosiť aj ja o ten plod? Samozrejme by som to všetko zaplatil, ale to by sme sa už asi presnejšie dohodli telefonicky alebo emailom :).
Dobrý den .Taky bych prosil o zaslání sazenice nebo plodu na dobírku.
Zdravím,
mám jí asi 10 let a zcela větrné poloze (Brdy, 600m/m) a pravidelně plodí. Mám i semenáčky od ní.
Děkuji za poskytnuté informace a fotografie, rostlinu jsem zařadil do mapy, se zatím zmapovaných trifoliát roste v největší nadmořské výšce a nejchladnějším klimatu, což je dobrá zpráva pro pěstitele z chladnějších oblastí ČR.
Tak ta moje je definitivnw KO. Zničil jí ten extrémně teplý únor a následně -20°C v březnu. Celý kmen (už asi průměr 8 cm) to roztrhlo od spodu k vrcholku a už se nezpamatovala, i když jsem jí ošetřil voskem… Ale její semenáčky se mají čile k světu, tak zkusím jinou přistíněnou polohu (byla na celodenním zimním slunci).
To je škoda, menší mrazové trhliny pozoruji i na některých mých trifoliátách, chtělo by to asi opravdu přistínit kmínek na jaře..
Mám vzrostlou trifoliatu na zahrádce. Každý rok mnoho plodů.
Pěkný článek, k té životnosti bych rád dodal, že nejspíš opravdu půjde o údaj vycucaný z prstu. Nakonec i Poncirus v botanické zahradě Na Slupi v Praze, umístěný hned vedle vchodu do skleníků, bude daleko starší než 25 let. Osobně jej pamatuji minimálně z doby před 40 lety a již tehdy šlo o vzrostlý strom.