MENU INFO PANEL

Test mrazuodolných citrusů – zima 2021

Datum publikace: 6.2.2024 Autor: Rubrika: Mrazuodolnost, Pěstování

V zimě 2021 jsem pokračoval v pokusech s přezimováním mrazuodolných citrusů v nevytápěném  skleníků  krytém pouze 4mm polykarbonátem s dodatečnou ochranou v podobě netkané textilie a polystyrénového krytu a jedna skupina nejodolnějších mrazuodolných citrusů byla ponechána ve skleníku i bez dodatečné ochrany. Které odrůdy a způsoby ochrany se osvědčily a které naopak zklamaly, se dozvíte v tomto článku…

 

 

Skleník

Tento polykarbonátový skleník Volya 2DUM 3x4m jsem pořídil v březnu 2014 za 15 800 Kč, dnes se již neprodává, sestavení nebylo zrovna jednoduché a připomínalo stavebnici Merkur, bylo tam snad 200 malých šroubků, takže piplačka. Po 10 letech provozu polykarbonát zatím drží, konstrukce také nemá problém ani s velkými přivály sněhu a rez je minimální, jedině gumové těsnění ve dveřích se začíná už silně rozpadat.

4mm polykarbonát poměrně rychle prochladne, takže pokud není na skleníku větší vrstva sněhu, teploty jsou jen o pár stupňů vyšší než venku, s větší vrstvou sněhu se ale izolace významně zvýší, s cca 10-15 cm sněhu na skleníku při venkovních – 11,5°C bylo minimum uvnitř skleníku -3,3°C. Bohužel na sníh se nelze v našem nevyzpytatelném zimním počasí příliš spoléhat a i když napadne velké množství sněhu, poměrně rychle většinou roztaje.

To se projevilo při mrazu v lednu 2024 bez sněhu při venkovních – 9,4 bylo noční minimum ve skleníku už – 6 °C, teplota se alespoň v jasných dnech rychle zvedne a ve skleníku se vytvoří na pár hodin mrazuprosté prostředí i když venku mrzne celý den, což významně pomůže zimovaným citrusům.

 

Teploty zimy 2021 – 2022

Teploty byly v této zimě vcelku mírné a k žádným extrémním poklesům nedošlo, i když venku několikrát klesly i pod – 10°C, ve skleníku bylo za celou zimu minimum pouze – 7°C, nepříjemné pak byly i velké výkyvy mezi denní a noční teplotou na začátku března. Graf pochází z čidla vzdáleného cca 25 km, v mé lokalitě byly minima o cca 1 -2 stupně teplejší.

 

 

Mrazuodolné citrusy ve skleníku bez dodatečné ochrany

Jelikož jsem si v zimě 2020-2021 ověřil, že tyto citrusy neměly při přezimování s dodatečnou ochranou v podobě bílé textilie ve skleníku žádný problém, zkusil jsem tyto nejodolnější odrůdy citrusů přezimovat ve skleníku znovu, tentokrát bez dodatečné ochrany textilií. Pokračoval jsem z odrůdami testovanými v zimě 2020-21, jejich popis najdete v předchozím článku: Test mrazuodolných citrusů – zima 2020.

V zimě 2021 bylo testováno 6 odrůd naroubovaných na jedné podnoži Flying Dragon: Ichangstar 60, Citrumelo Swingle F2, Sunki x Poncirus, Dragon Lime, Ichangquat a Cicitrumelo 17-01 (Citrumelo 5* x Flying Dragon)

Na další podnoži FD byl naroubován Ventura Lemandarin a můj možný hybrid z křížení Flying Dragon VS x Citrumelo 5 Star, přiroubovaný ablaktací na podnož poncirusu.

Zbytek rostlin tvořily převážně zakrslé špatně rostoucí, nejspíš i hybridní semenáče odrůd Citrumelo 5 Star, N1 Tri Voss a Yuzu původem z USA.

Testované citrusy v prosinci 2021 na začátku pokusu

 

Takto vypadaly testované mrazuodolné citrusy 21.3. 2022

 

Bez poškození

Všech 6 odrůd naroubovaných na jedné podnoži Flying Dragon: Ichangstar 60, Citrumelo Swingle F2, Sunki x Poncirus, Dragon Lime, Ichangquat a Cicitrumelo 17-01 (Citrumelo 5* x Flying Dragon) s předpokládanou odolností krátkodobě kolem -15°C neměly s minimem pouhých -7°C za celou zimu žádný problém a dobře se vyrovnaly i s velkým kolísáním teplot v jarních měsících.

To samé platí i pro můj možný hybrid Flying Dragon „VS“ x Citrumelo 5 Star, který by teoreticky díky 75% genů poncirusu měl být ještě odolnější než 50% F1 hybridy s trifoliátou.

Dobře dopadl, až na jeden nevyzrálý výhon, který ale zmrzne i poncirusu, pokud naroste pozdě v létě,  Lemandarin Ventura.

Většina F2 semenáčů Citrumela 5 Star také přezimovala s minimálním poškozením, včetně jednoho hybridního semenáče Citrumela s malými převážně jedno četnými listy.

Velké poškození listů a výhonů

Většině hybridních F2 semenáčů N1 Tri Voss podmínky s velkým kolísáním teplot hlavně na konci zimy moc nevyhovují a projevilo se to velkou ztrátou listů a u některých semenáčů i výhonů, což je po relativně příznivé zimě s minimem -7°C zásadní selhání u mrazuodolných citrusů a budu muset otestovat i originální N1 Tri Voss jestli si povede lépe, přeci jen testované semenáče pocházely z volného opylení  květu N1 Tri Voss nejspíš pylem běžných citrusů, což se nejspíš projevilo na snížené mrazuodolnosti.

Stejně tak o část listů přišel i semenáč Yuzu původem z USA, takže tento konkrétní klon je pro mé podmínky nevyhovující.

 

Test 2. skupiny mrazuodolných citrusů ve skleníku s dodatečnou ochranou netkanou textilií

Druhá skupina pod netkanou textilií se skládala ze semenáčů Clem-Yuz 2-2, SP Urban, Citrumelo 5 Star, FD x Ponderosa a pár neznámých odrůd ze semen plodů mandarinek koupených v obchodech.

 

Bez poškození

Semenáč Clem-Yuz 2-2 ablaktovaný na poncirusovou podnož zvládl zimu z testovaných citrusů po netkanou textilií nejlépe a spolu s některými semenáči Citrumela 5 Star neutrpěl žádné poškození.

Drobné poškození listů a nevyzrálých výhonů

Semenáč odrůdy SP Urban přezimoval také v dobré kondici až na pár listů a nevyzrálých konců výhonů neutrpěl žádné poškození a tyto teploty s minimem do -7°C pro něj nepředstavují žádný problém.

Jeden semenáč Citrumela 5 Star ztratil celý výhon, což byla výjimka, ostatní Citrumela neměly poškození, ke ztrátě listů došlo i u semenáčů z plodů z obchodu.

Úhyn

Malý semenáč vysetý v roce 2021 z plodu FD opyleném Ponderosou, který měl všechny znaky úspěšné hybridizace a někteří jeho sourozenci nucelární semenáče FD, zimu nepřežily, ale na vině nebyly ani tak nízké teploty, ale spíš vysoká vlhkost, která způsobila hnilobu malých nepříliš vyzrálých stonků a tyto semenáčky tak spíše uhnily než zmrzly.

V prostředí skleníku z vysokou vlhkostí je tak lépe testovat semenáče až v 2. roce od výsevu, které už mají zdřevnatělý kmínek a riziko hniloby už nehrozí.

 

Clem-Yuz 2-2 bez poškození
SP Urban poškození pár listů a nevyzrálých konců některých výhonů.
Citrumelo 5 Star jeden semenáč s odumřelým výhonem.
FD x Ponderosa na konci prosince 2021 ještě vypadal dobře.
FD x Ponderosa: v březnu 2022 už je vidět velké poškození, je patrné že hniloba přerušila pletiva dole na stonku a semenáček usychal od spodu, vrcholové listy a konec výhonu byly stále zelené
Hybridní semenáč Citrumela 5 Star se zajímavým úzkým typem listů, přežil zimu bez dodatečné ochrany ve skleníku s drobným poškozením listů.

 

 

Test 3. skupiny citrusů ve skleníku s dodatečnou ochranou deskami z polystyrenu a stropem z netkané textilie

V podstatě jednoduchá ohrádka sestavená z desek fasádního polystyrenu, se stropem tvořeným mnoha vrstvy bílé netkané textilie 17g, pro snazší zakrytí textilii byly na strop volně položeny dřevěné latě. v tomto krytu neměly žádné problémy přezimovat i běžné citrusy a teploty se po většinu zimy udržely nad bodem mrazu.

 

Poprvé jsem zde testoval i mandarinu unshiu odrůdy Skorospelyj, která takto zvládla zimu ve výborné kondici a v tomto krytu uvnitř skleníku by tak šlo zimovat mandariny unshiu i bez vytápění, což jsem začal ověřovat i v následujících zimách 2022 a 2023.

 

 

Shrnutí

Zima 2021-22 moc mrazuodolné citrusy díky mírnému průběhu neprověřila, ale potvrdila, že některé nejodolnější odrůdy by v těchto podmínkách přežily bez většího poškození i bez dodatečné ochrany. Tyto nejodolnější odrůdy jsem se v následující zimě rozhodl testovat venku bez ochrany aby se lépe projevila odolnost mezi jednotlivými odrůdami a našly se jejich skutečné limity v našich podmínkách, to bude tématem dalšího článku.

Komentáře

Napiš komentář jako první ;)

Notify of
avatar

wpDiscuz