MENU INFO PANEL

Yuzu Touji – horká očistná koupel

Datum publikace: 22.12.2015 Autor: Rubrika: Ostatní, Recepty

V Číně a Japonsku byl tradičně  zimní slunovrat považován za den, kdy má slunce nejmenší sílu a nastává nejdelší noc v roce, ale zároveň za okamžik zvratu, při kterém dochází k  jeho znovuzrození  a slunce od tohoto dne opět nabývá na síle a dny se začínají prodlužovat.

Staří Japonci věřili, že dochází ke změně negativní energie na pozitivní a tento den byl považován za šťastný. Proto také  byly v den Touji (冬至) jak Japonci nazývají zimní slunovrat, prováděny rituální koupele aby došlo k očistě těla a vyhnání zlých sil a z tohoto obřadu vznikla dodnes populární tradice horkých koupelí  s přidáním plodů Yuzu a pojídáním dýně Kabocha.

Proč právě Yuzu?  Obecně žluté citrusové plody připomínají slunce a jsou také nazývány plody slunce a v Japonsku populární a dostupné Yuzu toto splňuje dokonale, navíc se věřilo, že svou ostrou, intenzivní vůni dokáží zahnat zlé duchy. Také se traduje, že pokud si na zimní slunovrat dopřejete  Yuzu koupel nedostanete po celý rok rýmu a celkově si upevníte zdraví.

Japonské děti provádějící Yuzu Touji v obří dýni aneb maximální účinek zaručen :) Foto: iromegane.com
Japonské děti provádějící Yuzu Touji v obří dýni aneb maximální účinek zaručen 🙂 Foto: iromegane.com

Rozborem se zjistilo, že kůra Yuzu obsahuje olej Nomilin, jehož příjemná vůně má relaxační účinek, ale napomáhá i k lepšímu prokrvení těla a také příznivě působí na pokožku. V Japonsku prováděném srovnání s běžnou horkou koupelí byla Yuzu Touji vyhodnocena jako 4x účinnější z hlediska příznivých zdravotních účinků na špatný krevní oběh, neuralgii a bolesti zad.  Celou proceduru  navíc v Japonsku ještě doplňují pojídáním dýně Kabocha, která obsahuje velké množství beta karotenu, vitamínu E a minerálů, čímž si šanci na přečkání zimy ve zdraví jistě také zvýší.

Jak si připravit Yuzu Touji?

Nejednoduší postup je prostě nasypat 5-6 dobře omytých, nejlépe vlastních nebo bio plodů Yuzu do vany s horkou vodou, případně je  rozkrájet, ale přitom se do vody uvolní velké množství semen a kousků dužiny, takže si přiděláte práci s následným čistěním vany, proto je lepší rozkrájené plody raději vložit například do plátěného pytlíku.

Pro lidi s citlivou pokožkou můžou mít rozkrájené plody také už příliš intenzivní účinek, kdy pocítí svědění kůže, pro ně je lepší plody před použitím nejdříve povařit 20-30 minut ve vodě a až potom je přidat do vany.

Komentáře

Napiš komentář jako první ;)

Notify of
avatar

wpDiscuz